„V jedné z knížek Vladimíra Neffa, podle které vznikl seriál Sňatky z rozumu, jsem četla o polepšovně ve Vídni, která se nazývala Šedý dům. Svého nezdárného syna Míšu tam poslal na převýchovu

Jan Born. Opravdu tento ústav existoval tak, jak ho popisuje autor? A jak moc bývaly polepšovny kruté?“

Mária Č., Ostrava

Zda polepšovna Šedý dům ve Vídni existovala, to se nám, bohužel, nepodařilo zjistit. Ovšem výchovné metody tehdejších polepšoven popisované v knize a ztvárněné v seriálu Vladimíra Neffa byly považovány za normální součást „polepšení“. Pečovatelské ústavy pro mravně narušenou mládež se na území Rakouské monarchie začínaly zakládat již v prvních desetiletích 19. století. A v roce 1885 země Rakousko-Uherska budovaly zemské polepšovací ústavy pro mladistvé. Dlužno říci, že mezi rodiči, kteří si se svými potomky nevěděli rady, vzbudily velkou pozornost a žádali úřady, aby zde mohli své nezvedence umístit. Velkou aktivitu v zakládání polepšoven vyvinul politik a spoluzakladatel Staročeské strany František Ladislav Rieger.

Nešlo však jen o polepšení chlapců, ale i dívek. V té době to byla velká svízel, neboť u příslušnic slabšího pohlaví se jevila jako důležitá především ochrana jejich cti. A tak již v roce 1888 vznikl ústav pro dívky v Kostomlatech, kam byly umisťovány ty „padlé“. Staraly se o ně řádové sestry, boromejky, a pravdou je, že jejich výchovné metody byly velmi kruté. Dívky byly surově bity, trestány půsty a psychicky ponižovány. Fyzické tresty pro tyto ústavy byly dokonce zakotveny v zákonu o zločinech, přečinech a přestupcích z roku 1852. I když směla trestat jen sestra představená a boromejky měly instrukcemi nařízeno vyvarovat se na dívkách surového a hrubého jednání, ne vždy bylo toto nařízení respektováno. A tak můžeme jen spekulovat, zda se mládež po pobytu v polepšovně opravdu polepšila a žila pak řádný život.

(elk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698784
DnesDnes112
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2302
Tento měsícTento měsíc13618

Partnerské weby

apartman banner