Tento příběh by se dal nazvat opravdovou love story 16. století. V těchto dobách se však na romantiku příliš nehledělo a při uzavírání manželství se na lásku pohlíželo jako na zbytečný přepych. A snad i proto jsou tedy osudy císaře

Ferdinanda II. a Filipíny Welser natolik ojedinělé.

Rodina Welserů patřila mezi bavorských horních deset tisíc. Byla to bankéřská rodina, jejíž finanční prostředky, které získala z obchodu se solí, pepřem a drahými kovy, se náramně hodily císaři Ferdinandovi I., jemuž nevadilo, že mu půjčují „neurození“. Dcera Františka Welsera a jeho manželky Anny - Filipína - vyrůstala v přepychu. Příroda jí navíc nadělila krásu a traduje se, že i léčitelské schopnosti.

Jednou navštívila svoji tetu Kateřinu z Lokšan a náhoda tomu chtěla, že se na jejím zámku Březnice seznámila s císařským synkem. Zde přeskočila ona pověstná jiskra. Druhorozený potomek císaře Maxmiliána se zachoval jako čestný muž. Filipínu si kvůli stavovské nerovnosti sice oficiálně vzít nemohl, ale tajné svatbě se nebránil.

Příliš mnoho „nalezenců“

Brzy se narodil synek Andreas. Vše opět muselo proběhnout v naprostém utajení, a tak rodiče novorozence položili před zámecká vrata, a pak předstírali, že šlo o nalezence. Okolí slíbili, že ho v bázni boží vychovají. Když to takto udělali ještě třikrát, začalo to být podezřelé. Zlí jazykové se postarali o to, aby se císař Ferdinand II. dozvěděl, že jeho synek žije rodinným životem. Strhly se ovšem hromy a blesky a otec synovi přikázal, aby se s Filipínou rozvedl. Ten to však rezolutně odmítl.

Když císař v roce 1564 zemřel, nastoupil na trůn Maxmilián, bratr „nezdárného“ Ferdinanda. Ten byl k jeho poklesku poněkud shovívavější, a proto se mohli tajní manželé přestěhovat na Křivoklát a později na zámek nedaleko Innsbrucku. Nad šťastným párem požehnaným dětmi se nakonec smiloval i sám papež, který sňatek v roce 1576 oficiálně uznal.

Dvě poskvrny rodiny Welserů

Ovšem už za čtyři roky později Filipína zemřela na nemoc jater a z Ferdinanda se stal nešťastný vdovec, který dlouho truchlil. V rodině Welserů, jinak velmi vážené, se ovšem vyskytly dvě poskvrnky. Filipínin dědeček měl kdysi poměr s jistou Annou, která si nechala za dítě, jenž s ní zplodil, platit leta tučné alimenty. Později se ukázalo, že dítě zemřelo v útlém věku a Anna jaksi zapomněla o této skutečnosti informovat. Oklamaný Antonín Welser se rozzuřil, ženu nařkl z čarodějnictví a nechal ji utopit. A dodnes se také neví, jaký konec čekal Filipínina strýce Bartoloměje, který se vydal do Jižní Ameriky hledat zlato. Jeho smrt je zahalena tajemstvím, ale s největší pravděpodobností byla násilná, neboť místní domorodci s bílými „cizáky“ tenkrát rozhodně v rukavičkách nejednali.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2698804
DnesDnes132
VčeraVčera704
Tento týdenTento týden2322
Tento měsícTento měsíc13638

Partnerské weby

apartman banner