Podle pověsti přišel poustevník svatý Ivan, syn polabského knížete Gostimysla, do jeskyně ve Svatém Janovi pod Skalou někdy kolem roku 880. Žádné přesvědčivé důkazy se však nedochovaly, a tak necháme promluvit legendy.

 

V blízkosti jeskyně byla i studánka s křišťálově čistou vodou. Netrvalo dlouho a o Ivana se začali pokoušet zlí duchové. Došlo to tak daleko, že už chtěl toto místo opustit, ale naštěstí se mu zjevil samotný Jan Křtitel a obdaroval ho křížem. To stačilo, aby poustevník pokušitele vyhnal.

Nebe mu za jeho rozhodnutí poslalo laň, která ho živila svým mlékem. Podle legendy toto zvíře postřelil při štvanici na medvěda český kníže Bořivoj. Při sledování její stopy se dostal až před Ivanovu jeskyni. Tam laň vydechla naposled. Bořivoj chtěl svůj čin napravit, a proto pozval Ivana na hrad Tetín a dokonce mu nabídl, aby zde zůstal. Po kratším pobytu na hradě zatoužil poustevník po samotě a dal přednost jeskyni.

Monumentální stavba

Než zemřel, vzkázal knížeti Bořivoji, že by v rámci odčinění zastřelení laně měl nechat na místě jejího skonu vysvětit kostel ke cti Panny Marie a svatého Kříže. Tak se v 11. století stalo a na místě byla vybudována kaplička pod správou benediktinského kláštera. O několik století později, v roce 1584, byly vyzvednuty ostatky Ivana a začala tradice svatojánských poutí.

V polovině 17. století zde byla podle návrhu italského architekta Carlo Luraga postavena monumentální církevní stavba. Vlhké prostředí způsobilo pukání zdiva, a tak na začátku 18. století zde vystavěl proslulý Kryštof Dientzenhofer raně barokní kostel Svatého Jana Křtitele. Nad oltářem stojí velký kříž, dar poutníků ze Starého města pražského. Vzácností je i zdejší křtitelnice z roku 1576.

Pramen léčivé vody

Zachovala se travertinová jeskyně zdobená krápníky. Dodnes vyvěrá vedle kostela pramen léčivé vody. Svatý Jan pod Skalou je i tradiční horolezeckou lokalitou. K dispozici jsou vápencové masivy Křížová a Dušičková stěna.

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2430810
DnesDnes259
VčeraVčera669
Tento týdenTento týden928
Tento měsícTento měsíc928

Partnerské weby

apartman banner