Jméno nebylo člověku dáváno nahodile, ale od počátku lidstva znamenalo titul, funkci nebo určovalo jeho nositeli životní cestu. Jméno mělo nově narozeného člověka chránit a dodávat mu sílu. Jména prvních křesťanských svatých se dávala narozeným dětem

při křtu, dotyčný světec nebo světice se stali pro nového člověka patronem (ochráncem), vzorem a příkladem ve víře.
V současné době už málokdo spojuje jméno svého dítěte se jménem a životem křesťanského světce, přesto je zajímavé vědět, jak jednotlivá jména vznikla, co znamenají a vyjadřují, a kteří světci byli jejich nositeli. Pojďme se podívat na některé z nich:

Sv. Anežka Římská, mučednice (svátek 21. 1.) - řecky: agneia, hagia = čistá, bílá, neposkvrněná, svatá, boží, latinsky: agnus = (čistý, svatý) beránek. Narodila se roku 290 v Římě, pocházela z bohaté rodiny. Syn římského prefekta Symfronius (Sempronius), který se s ní chtěl zasnoubit, ji udal jako křesťanku svému otci, když ho odmítla s tím, že je zasnoubena s jiným. Symfronius chtěl vědět, kdo to je, a ona mu vyprávěla o Ježíši Kristu. Byla odvlečena na několik dní do nevěstince, ale po vzývání anděla strážného se jí nic nestalo. Symfronius ji chtěl znásilnit, ale náhle zemřel, ovšem Anežka ho modlitbou probudila k životu. Později byla odvedena na hranici na Domiciánově stadionu (dnes náměstí Piazza Navona), kde měla být upálena. Plameny šlehaly okolo ní, ale oheň uhasil náhlý přívalový déšť. Byla tedy sťata mečem. Zemřela 21. 1. 304 v Římě, nad jejím hrobem na Via Nomentana byl postaven kostel Sta. Agnese fuori le mura (sv. Anežky za hradbami). Tento kostel nechal v 7. století obnovit papež Honorius I. Na její svátek jsou svěceni dva beránci, z jejichž vlny se tkají arcibiskupská palia. Anežka Římská je patronkou duchovní čistoty, panenství, dětí, zahradníků. Obdobou jména jsou Agnes, Agneša, Běla, Ráchel.

Anna, matka Panny Marie (26. 7.) - hebrejsky: ch´–anná–ch = milost(ná) od Boha. Anna žila v 1. století před Kristem, byla matkou Panny Marie a babičkou Ježíše Krista, manželkou sv. Jáchyma. Podle tradice se Jáchym i Anna narodili v Betlémě, ale Jáchym měl dům i v Nazaretě.
Jméno Anna je zapsáno v apokryfních evangeliích, kde se píše o tom, že manželé - Anna a Jáchym - byli 20 roků bez potomka a že anděl zvěstoval narození a jméno jejich dcery Marie.
První kostel zasvěcený sv. Anně dal postavit v Byzanci císař Justinián v roce 500.
Úctu ke sv. Anně prosazovaly hlavně řeholní řády. Znázornění sv. Anny s dcerou Pannou Marií a malým Ježíškem se nazývá „sv. Anna Samotřetí“. Je patronkou manželů, bývá vzývána za nalezení ztracených věcí. Obdobou jsou jména Aneta, Anuše, Hana.

Bl. Anna od sv. Bartoloměje, řeholnice (7. 6.) - narodila se v roce 1549 v Almendralu ve Španělsku, zemřela 7. 6. 1626 v Antverpách v Belgii. Byla velkou přítelkyní sv. Terezie z Ávily, která jí zemřela v náručí. V roce 1917 byla blahořečena papežem Benediktem XV.

Ct. Anna Schäffer, vyznavačka (5. 10.) - narodila se 18. 2. 1882 v Mindelstettenu v Bavorsku, zemřela 5. 10. 1925 tamtéž. Pětadvacet let byla těžce nemocná a upoutaná na lůžko, z toho 15 let měla stigmata. Zapisovala si neobvyklé tajemné zážitky a vidění, psala potěšující dopisy jiným nemocným.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2428784
DnesDnes385
VčeraVčera742
Tento týdenTento týden3982
Tento měsícTento měsíc24263

Partnerské weby

apartman banner