Jeden z nejkrutějších a nejobávanějších křižáckých baronů, Renaud de Chatillon, straší už přes 800 let na největším křižáckém hradu ve Svaté zemi a na Blízkém Východě - Karaku.

 

Krutá zábava barona Renauda

Renaud, krutý válečník, přišel do svaté země během II. křížové výpravy a záhy se nechvalně proslavil svou bezohledností a krutostí. V roce 1177 Karak vyženil svatbou s lady Stefanií, vdovou po baronu, Zajordánské vévodství a zahájil zde vládu hrůzy. Jednou z jeho krutých libůstek bylo třeba svrhávání vězňů z hradeb Karaku s dřevěnými schránkami nasazenými na hlavu. Jejich účelem bylo, aby se nešťastník ihned neroztříštil na kousky a dlouho bez pomoci trpěl. Troufalost a zaslepenost bohatstvím u Renauda stále rostla a baron se dokonce pokusil podniknout invazi do posvátného města všech muslimů – Mekky. To samozřejmě rozzuřilo vůdce Saracénů Saladina, kterému se podařilo Renauda zajmout. Ušetřil však jeho život za slib neútočení na muslimy a tučné výkupné.

Svatba uprostřed boje

Renaud de Chatillon však v roce 1180 napadl velkou muslimskou karavanu, která cestovala po Královské cestě z Tripolisu do Mekky přes jeho Zajordánské panství, umístěné na hřebenech nad Mrtvým mořem. Saladina to rozzuřilo a v listopadu roku 1183 vytáhl proti Renaudovu hradu Karak právě v okamžik, kdy se zde slavila svatba. Zatímco Saracéni bombardovali hradby Karaku, dala lady Stefanie poslat do Saladinova stanu zbytky ze svatební hostiny. Saladin pak zjistil, kterou hradní věž sdílí novomanželé a z orientální dvornosti ji nařídil nebombardovat - aby dvojice měla pro sebe patřičný klid. Karak tehdy obléhání vydržel.

Trest za nedodržení slibu

Bitva u Hattínu v roce 1187 skončila katastrofální porážkou křižácké armády. Během ní byl Renaud zajat a jako jediný z baronů byl Saladinem osobně sťat. Zbylí křižáci skončili v otroctví. Vítězní muslimové pak táhli po Svaté zemi od jedné křižácké pevnosti ke druhé a postupně je dobývali. Hrad Karak se držel velmi dlouho, ale nakonec jeho obránci kapitulovali v listopadu 1188. Karak se pak stal základnou pro Saracény a po nich i egyptské Mameluky, ale příliš klidu si v něm vojáci prý neužili - podle staré místní legendy se v podzemí hradu zjevoval bezhlavý přízrak krutého Renauda de Chatillon, který o půlnoci děsil hlídky na hradbách. Ty, které na stráži usnuly, svrhával dolů z hradeb. Legenda je na Karaku tak silně zakořeněná, že některá místa spojená se zjevením ducha krutého křižáka ukazují průvodci v podzemních chodbách a komnatách dodnes. Možná proto, že Renaud se tu prý stále zjevuje.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2733631
DnesDnes86
VčeraVčera560
Tento týdenTento týden1781
Tento měsícTento měsíc2239

Partnerské weby

apartman banner