Romantická i děsivá zároveň je pověst o Durynkovi a Neklanovi. A také o malém synkovi knížete Vlastislava. Vítěz Neklan ho ušetřil a nechal pro chlapce vystavět malý hrádek zvaný Dragúš. Chytrý kníže sídlo zbudoval neopevněné, v otevřené krajině, protože se tuze obával odbojných Lučanů i malého Zbislava. V

dospělosti by se mohl stát jeho protivníkem. Aby ne, vždyť původní Lučané ovládali magii a Čechové se jich báli. Neklan po návratu na pražský knížecí hrad uspořádal slavnost (ve skutečnosti důležitý magický rituál), velebil mocná božstva. Alois Jirásek pak do svých Starých pověstí českých přidal i zákeřného Durynka, muže cizího rodu – Srbína (ne Srba, ale Němce). Durynk Zbislavovi utnul hlavu a donesl ji Neklanovi. Kníže ohavný čin odsoudil a Durynk spáchal po vzoru biblického Jidáše sebevraždu oběšením. Je to hezká pohádka. Ale jaká byla skutečnost? Můžeme jen spekulovat.

Potenciál magické krajiny

Pokud tedy nejde o stoprocentní fikci, je dobré se zeptat - kam se vlastenecky založený Jirásek vypravil pro inspiraci? Víme to, ke Keltům. Neklan ani jeho „kolegové“ nepatřili k žádným „hodným a spravedlivým Čechům – Slovanům“, nýbrž ke kmenům keltským. Tehdy bylo zřejmě důležité, kdo ovládne magickou krajinu a využije její energetický potenciál. Neklan se klidně mohl jmenovat jinak. Třeba Niklinus, Neclan, Niclas či Niklos. Zvláštní je, proč se tolik obával Zbislava, malého dítěte, syna liberálního lučanského Vlastislava.

Blesk nebo „zpětný odraz“?

Pro vysvětlení musíme trochu zalistovat v Hájkově Kronice české. Kníže Vlastislav nechal postavit magický hrad Lovín, aby mohl snadno navazovat kontakty s mocnými bohy. Na této stavbě se podílela i čarodějka Vidislávka. Po absolvování jakési seance přesně určila typ budovy a její parametry. Hájek ve své kronice píše: „A byla to dcera Březkova z Proutku, jejíž jméno Vidislávka bylo. Tu na tom hradě pak rozličná kouzla sama prováděla.“ Jméno Vidislávka také není slovanské, nejspíš je zkomoleninou indoevropského „veid“ či bretaňského „uvid“. A jsme zase u Keltů!

Žena nedopadla dobře. Rok před zkázou Vlastislavova rodu ji zabil blesk a na kusy rozmetal přímo před hradem. Ale byl to opravdu jen blesk? Nezabila čarodějku vlna ze známého „zpětného odrazu“?

Jiří Nový

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672936
DnesDnes636
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1586
Tento měsícTento měsíc17828

Partnerské weby

apartman banner