(pokračování z minulého čísla)

Štočky byly v hrubém provedení dodávány ze zámku ve Friedenthalu. Tam bylo středisko pro budoucí německé špiony. V Sachsenhausenu byl štočkům dáván pod dohledem Smolianoffa poslední „výbrus“, aby z nich ražené peníze byly od pravých k nerozeznání. Anglické měny bylo natištěno více než 130 milionů liber.

Kolik bylo zapotřebí peněz k rozvrácení anglického hospodářství? Ani ne tak mnoho. Stačilo 400 tun papíru. Zvláštního papíru, na kterém se dají tisknout bankovky. Pro ilustraci: Jedna pětilibrová váží asi tři gramy. Pro vytištění pětilibrových bankovek v hodnotě asi 700 milionů liber bylo zapotřebí okolo 400 tun papíru. Sedm set milionů liber byla hodnota anglického oběživa v roce 1940. A kolik shodila německá Luftwaffe tun bomb na anglické město Coventry? Tušíte správně, právě 400 tun bomb. Za pár dní nebo i týdnů bylo možno finanční objem oběživa padělanými penězi zdvojnásobit. Dokonalost padělků si Němci vyzkoušeli ve švýcarských bankách. Jen velmi specializovaná pracoviště ve Scotland Yardu byla schopna padělky rozeznat.

Bankovky jsou v oběhu

Padělky se do oběhu dostaly. Původní záměr se však Němcům nezdařil. Američané po úspěšném vylodění ve Francii postupovali na Berlín a v penězokazecké dílně Sachsenhausenu byl v únoru 1945 vydán rozkaz všechno sbalit, rozebrat stroje, vzít štočky a všechno potřebné. Vše bylo naloženo do vlaku, a za tři dny se 18 vagonů se super tajným nákladem zastavilo v koncentračním táboře Mauthausen v Rakousku. 4. května odpoledne přišel sturmbannführer SS Hansch a rozkázal naložit asi 40 beden na dva nákladní vozy a odjet s nimi do Ebensee, kde byla velká podzemní továrna na výrobu motorů do nákladních aut. V Ebensee na pahorku nad vlastním koncentračním táborem byl malý tábor SS. Tam padělatelé skončili. Proslýchalo se, že Američané už vstupují do městečka. Těch se stráže v koncentračním táboře bály, a proto prchaly. „Padělatelé“ se snažili dostat do koncentračního tábora. Ten byl už hlídán důstojníkem německé branné moci s páskou Červeného kříže na rukávě a jedním, rovněž ozbrojeným, vězněm z ilegálního táborového vedení. Ozbrojený vězeň si padělatele pozorně prohlížel. Nebyli totiž ostříhaní. Myslel si, zda to není trik, jestli to nejsou třeba převlečení příslušníci SS. Jeden z padělatelů mu vysvětloval, že jsou ze zvláštního komanda z koncentračního tábora Sachsenhausen. Hlídku přesvědčila až čísla vytetovaná na pažích. Brána se otevřela. Bylo 5. května 11 hodin a padělatelé byli z koncentráku zachráněni.

(pokračování příště)

Petr Vokáč

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505516
DnesDnes575
VčeraVčera573
Tento týdenTento týden3768
Tento měsícTento měsíc16862

Partnerské weby

apartman banner