Jaký je asi tak nejlepší špion? Jedním slovem sen každé rozvědky. Osoba naprosto oddaná věci, nepodplatitelná, přesně vykonávající uložené úkoly. Nepromluví ani při tom nejkrutějším mučení, nedá se psychicky zlomit. A když je úplně všechno špatně, sama se zlikviduje. Takové vlastnosti nejsou lidské, a proto se takovými špiony mohou stát pouze nelidé. Tedy osoby, kter é jsou navenek lidmi, ale jejichž mozek byl jednou provždy změněn tak, že se mozku normálního člověka už příliš nepodobá. Právě touto cestou se vydaly tajné služby jistých světových velmocí.

S pokusy tohoto druhu se mělo začít koncem roku 1940 v Kanadě. Byl tam tehdy k dispozici ideální materiál na budoucí špiony a tajné kurýry, internační tábory s tisíci válečných zajatců a neloajálních Kanaďanu. Americký profesor psychologie dr. George Estabrooks se nabídl, že nové špiony připraví. Jeho plán byl jednoduchý. Jistými postupy z vybraných jedinců udělá schizofreniky, tedy osoby s dvěma i více osobnostmi, a těm potom zadá jisté hypnotické příkazy. Vtip a půvab této operace spočívá v tom, že jednotlivé osoby o sobě navzájem nevědí. Takže ona připravená osoba dále žije svůj obvyklý, normální život, aniž cokoliv tuší. Jednoho krásného dne však dostane spouštěcí impulz, který probudí onu druhou osobu a ta začne plnit úkol, který jí byl hypnoticky zadán v oné přípravné fázi. Po splnění úkolu špion podle vloženého programu na vše zapomene a ke slovu se dostává opět původní osobnost takto připravené osoby.
Dr. Estabrooks nezískal pro svůj program nakonec vládní podporu (prý), ale v jeho stopách vyrazili jiní odborníci.

S následky jejich činnosti se psychiatři u svých pacientů setkávají dodnes v řadě variací. Klíčovým momentem u takto postižených lidí je okamžik, kdy si rozpomenou, že s jejich minulostí není všechno v pořádku. Najednou se jim začnou vybavovat krajně podivné vzpomínky anebo si na některá údobí nemohou rozpomenout vůbec. Když se podrobí regresní hypnóze, kdy je terapeut vede k tomu, aby se snažili rozpomenout na to, co se nimi dělo, vycházejí najevo další hrůzné podrobnosti. Umělé rozštěpení osobnosti je totiž možné nejsnáze vyvolat u dětí, a to velkým traumatem. Oběti těchto nelidských pokusů si rozpomínají třeba na elektrické šoky, ostré záblesky, halucinogenní drogy, působení silných elektromagnetických polí. A také na naprostou pocitovou deprivaci, kdy jsou pokusné osobě zakryty oči i uši a nakonec je ponořena do vody v teplotě lidského těla, takže nic nevidí, neslyší ani necítí. Pro lidský mozek je taková situace zcela abnormální a logickou reakcí je jeho úplné zmatení.

Při rotačním programování je pokusná osoba umístěna na centrifugu. Všechny bolestné podněty, kterým ji její trýznitelé podrobí, se takto dotýkají všech osobnosti v jednom člověku najednou. Někdy nechybí ani implantáty. Nakonec se takto připravovanému špionovi pomocí hypnózy dostane krycích falešných vzpomínek. Někdo se domnívá, že byl unesen mimozemšťany, jiný se rozpomene, že se v dětství stal obětí satanského rituálu. Vítanými objekty pro „výrobu“ takovýchto dokonalých špionů jsou lidé, kteří byli jako děti sexuálně zneužívání, protože jsou k rozštěpení osobnosti náchylnější. K některým z nich k tomu dojde i spontánně jako k sebeobranné reakci na prožité trauma. Jiní nadaní jedinci jsou vybírání z různých kurzů pro zdokonalování osobnosti na základě testů, které tam dobrovolně absolvují.

Pomoci takto zneužitým lidem není snadné. Jejich programátoři nezapomněli ani na poslední bezpečnostní prvek, sebezničení špiona. Tajemný doktor Wilson Green, který se zabýval psychochemickýcm vedením války a do amerických služeb patrně přestoupil z nacistického Německa v rámci projektu Paperclip, za tím účelem vypracoval celý komplikovaný systém. Jednotlivé osobnosti v uměle rozštěpeném člověku reagují na kódová slova odvozená od kabalistického stromu (např. Moudrost, Diana, Zelda, Černý mistr, Základ). Jakmile terapeut při hypnotické regresi zjistí takovouto indicii, ví, že narazil na práci dr. Greena a že si musí dát pozor na Greenovy ultraprogramy. Jakmile se pokusí překonat jisté hypnotické bloky, rozběhne se automatická reakce, na jejímž konci je naprosté šílenství pacienta. Ten se k němu dopracuje vlastně sám – děsivé vize, například polorozpadající se mrtvoly, se pro něj stanou reálnou skutečností. Z hlediska jeho programátorů žádná škoda. Ideální špion už přece svůj úkol splnil. A někde v tajných laboratořích už trpí jeho nástupci…
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472920
DnesDnes325
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3335
Tento měsícTento měsíc4550

Partnerské weby

apartman banner