Kdo z Čechů by neznal svatou Anežku Přemyslovnu, patronku Země? O jejích zázracích, zjeveních a dosud nenalezeném hrobě jsme si již v minulosti vyprávěli. Dnes se věnujme jiné záhadě z Anežčina okruhu, tajemné sestře Blaženě (1210-1281). Doslova zacloumala s tehdej ší církví!

Blažena (Guilemina=Vilemína) byla o rok starší než Anežka, na rozdíl od řeholnice a pozdější abatyše a světice se stala revoltující kněžkou. Již během jejího pozemského života se přetřásala údajná ´´andělská svatost´´ a vznikl svérázný kult, připomínající sektu. Tito ´´vilemité´´ prosadili uložení ostatků u bratrů cisterciáků v Chiaravalle. Svatá inkvizice zpozorněla a začala se o příslušníky bratrstva zevrubně zajímat.

Po smrti Vilemíny (24.8.1281) bylo tělo pečlivě nabalzamováno, omýváno vínem a svěcenou vodou. Již tehdy se udál jeden z posmrtných zázraků, ´´koupelová směs´´ prý uzdravovala nemocné. Později se intenzita účinnosti ještě zvýšila, stačilo se modlit a dotýkat hrobu. V Miláně a okolí kult nabral na síle, hrobka e honosněji přebudována, nechybí oltář a zvláštní ezoterní symboly. Třikrát v roce je nová nekorunovaná světice vzývána podivnými rituály, které připomínají spíše pohanské slavnosti. Proč takové divadlo? Vilemité poukazují na božkost své zakladatelky:narodila se na Boží Hod svatodušní, přišla spasit lidstvo s Duchem svatým v lidské podobě. Z čehož usoudili, že pravý Bůh je ženské podstaty a Vilemína bude znovu vzkříšena. Známé vilemitské proroctví naznačovalo, že oficiální církev zanikne a papežský úřad bude zrušen.

Svaté inkvizici došla trpělivost a roku 1300 vilemitskou sektu rozprášila, ostatky černé ovce nechala vykopat a spálit na hranici kacířů. Hrob byl zrušen a místo znovu vysvěceno. Je zajímavé, že vilemitská proroctví se shodují s některými vizemi, jasnozřivců v pozdějších stoletích. Vyplní se? Stane se Miláno sídlem nové církve pod vedením ´´papežky´´? Bude obnoven zaniklý kult Bohyně Matky? Podle některých předpovědí se tak stane v roce 2136. Jedno je jisté, nás se to týkat rozhodně nebude …
(jiř)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2370121
DnesDnes262
VčeraVčera1030
Tento týdenTento týden5885
Tento měsícTento měsíc24356

Partnerské weby

apartman banner