Thomas Jefferson byl jednou z nejvýznamnějších osobností amerických dějin. Sepsal proslulé Prohlášení nezávislosti ze 4. července 1776, byl guvernérem Virginie, americkým vyslancem v Paříži, ministrem zahraničí, viceprezidentem a konečně v roce 1801 byl

zvolen v pořadí třetím prezidentem Spojených států. Přesto je s tímto vynikajícím mužem spojena jedna pozoruhodná milostná aféra.

Jefferson se oženil v osmadvaceti letech, jeho manželkou se stala o pět let mladší vdova Martha Skelton. Narodilo se jim šest dětí, bohužel, jen dvě z nich se dožily dospělého věku. Také Martha těžce onemocněla a po desetiletém manželství předčasně zemřela. Thomas jí před smrtí musel slíbit, že už se nikdy neožení. Svůj slib splnil, to však neznamená, že by ho přestaly zajímat ženy.

Okouzlila ho patnáctiletá kráska

Z Virginie do Paříže, kde působil jako vyslanec, za Jeffersonem přijela jeho dcera Patsy, kterou doprovázela patnáctiletá kávově hnědá kráska Sally Hemings. Narodila se jako nemanželské dítě Jeffersonova tchána, plantážníka Johna Waylese a jeho černé otrokyně Betty Hemings. Třebaže měla výrazně světlejší pleť, zůstala stejně jako její matka otrokyní. Jefferson jejímu mladistvému půvabu neodolal a brzy byla jeho milenkou.

Hemingsovi nepatřili k běžným otrokům pracujícím na plantáži, spíše byli součástí rodiny a jak Wayles, tak Jefferson dbali na to, aby jim nic nescházelo.

V Paříži Jefferson zaměstnal Sally ve svém bytě, najal jí učitele francouzštiny a nakupoval pro ni drahé šaty. Francie neuznávala otroctví a dívka se zde poprvé cítila jako svobodný člověk. Není divu, že se jí nechtělo vrátit zpátky do Ameriky a Jefferson ji musel velmi přemlouvat.  

Brzy po návratu do Spojených států v roce 1789 se Sally narodil syn s takřka světlou pletí, který dostal jméno po svém otci Tom. Když dospěl, byl Jeffersonovi víc než nápadně podobný a zavdal tím podnět k velké aféře. V roce 1795 porodila Sally dceru Harriet, po ní následovala o rok později další holčička Eda. Obě zemřely ještě v dětském věku. V dubnu 1798 přišel na svět další syn Beverly.

Senzace na účet prezidenta

Z dnešního pohledu nám může připadat podivné, že velký demokrat Jefferson nedokázal propustit svou milenku a matku svých dětí z otroctví. Dal sice svobodu jejím bratrům, jí však ne. Ale, jak připomíná americký spisovatel a historik Michael John Sullivan, „kdyby dal Jefferson Sally svobodu, ztratil by ji. Na Jihu bylo běžné, že pán měl poměr s některou ze svých otrokyň, ale vztah bělocha ke svobodné černošce by vyvolal skandál. A Jefferson příliš toužil po tom, stát se prezidentem“. 

Přesto se skandálu nakonec nevyhnul. V květnu 1801, tři měsíce po své prezidentské inauguraci, se Thomas Jefferson stal po páté otcem. Sally porodila další holčičku. Poměr nového prezidenta s půvabnou otrokyní se už těžko dal utajit. Odhalil ho i jeho politický odpůrce James Callender a aby Jeffersona pošpinil, chystal se celou záležitost zveřejnit. Prvního září 1802 vyrukovaly s touto senzací federální noviny Richmod Recorder:

„Muž, který se těší přízni mnoha občanů, má už mnoho let jako konkubínu jednu ze svých otrokyň. Jmenuje se Sally a její nejstarší syn Tom je prý velice podobný prezidentovi. Dnes je mu deset nebo jedenáct let… Prezident má se Sally ještě několik dalších dětí… Tiše, ano, velice tiše přešli republikánští novináři některá fakta ze života našeho prezidenta.“

Znovu zvolen navzdory aféře

V tomto případě se jednalo o první veřejný útok na prezidenta v historii USA. O tři týdny později zveřejnil Callender další článek, ale sám Jefferson zatvrzele mlčel. Jeho příznivci všechna nařčení rezolutně odmítali. Na účet prezidenta lidé skládali vulgární popěvky a verše, v tisku se o něm objevovaly další pomluvy a spekulace, ale on sám na ně nijak nereagoval. Stáhl se na svůj statek Monticello a pouze nejstaršího syna Toma, který mu byl opravdu nápadně podobný, poslal do jiného města. Jeho dcery z manželství s Marthou Skeltonovou na něj sice tlačily, aby Sally vyhodil, ale Jefferson se své milenky nechtěl zbavit.

V roce 1804 byl navzdory své aféře znovu zvolen drtivou většinou 162 volitelských hlasů ze 176 možných prezidentem na další volební období.

V březnu 1809 Jefferson Bílý dům po dvou volebních obdobích definitivně opustil. Vrátil se do Ponticella, kde žil obklopen svou bílou a černou rodinou. Chlapci, které měl se Sally, se vyučili na tesaře, dívky na zahradnice nebo švadleny. Nápadně bílý Beverly se později v Marylandu oženil s běloškou, podobně se Harriet s nápadně světlou pletí stala ve Washingtonu manželkou jednoho bohatého bělocha. Na jejich dětech už nebyl někdejší černošský původ vůbec patrný.

Thomas Jefferson zemřel v roce 1826, kdy bylo Sally, která se o něj až do posledních chvil obětavě starala, třiapadesát let. Jako otrokyni ji spolu s ostatními otroky a celou plantáží zdědila Jeffersonova manželská dcera Martha, která jí po dvou letech konečně darovala svobodu. Sally pak žila v malém domku nedaleko Monticella a o devět let přežila svého pána a milence.

Jan Bauer

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503882
DnesDnes115
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2134
Tento měsícTento měsíc15228

Partnerské weby

apartman banner