Hudbou proti bolesti

Londýnská systémová analýza výsledků třiasedmdesáti studií uvádí, že pacienti, kteří po operaci poslouchají hudbu, obvykle pociťují menší úzkost a slabší pooperační bolesti. A jelikož hudba je metoda neinvazivní, levná a

bezpečná, klidně pacientům v rekonvalescenci pouštějte jejich oblíbené písničky - nic tím nezkazíte.

Partneři pacientů po mrtvici

S vědomím toho, jak stresující je péče o nemocného, se švédští vědci zaměřili na partnery pacientů, kteří přežili mozkovou mrtvici. Zkoumali kvalitu jejich života s přihlédnutím k jejich zdravotnímu stavu, a to nejen bezprostředně po mozkové příhodě, ale ještě sedm let poté. Ve srovnání s kontrolní skupinou o 245 členech si dotyční partneři vedli hůře, pokud jde o tělesnou bolest a duševní kondici - zejména když jejich blízká osoba zůstala trvale invalidní. Výsledky výzkumu potvrzují, jak je důležitá dlouhodobá podpora rodin, do jejichž života zasáhla mozková příhoda.

Komplikace cukrovky

Diabetická retinopatie patří ke komplikacím spojeným s cukrovkou. Jedná se o prosakování krve z drobných cév do sítnice, což zhoršuje vidění. Pomoci může včasné odhalení choroby a udržení stabilní hladiny cukru v krvi a nízkého krevního tlaku. Už dlouho se pro léčbu tohoto problému používá laser. Nedávno byly navíc potvrzeny pozitivní účinky nitroočních injekcí. Věkem podmíněná degenerace makuly připravuje své oběti o zrak někdy postupně, jindy náhle. Zasahuje makulu neboli žlutou skvrnu, díky níž vidíme ostře věci, které se nacházejí přímo před námi. Má dvě formy: suchou a vlhkou: V 90 % jde o suchou formu, která je důsledkem stárnutí. Jde o postupnou ztrátu zraku a není na to lék. Při vlhké se v oku vyvinou abnormální cévy a začnou prosakovat pod žlutou skvrnu. Zde může být ztráta zraku rychlejší. Obvykle se léčí každý měsíc aplikovanými injekcemi. Léčbu možná brzy zjednoduší nitrooční implantáty.      

(ndro)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500684
DnesDnes333
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3374
Tento měsícTento měsíc12030

Partnerské weby

apartman banner