Nejčastější příčinou předčasného odchodu ze života mají v České republice na svědomí choroby srdce a cév. Hned na druhém místě jsou to nádorová onemocnění. Podle expertních odhadů se ve všech zemích Evropské unie ročně vyskytne více než dva a

půl milionu nových případů rakoviny a je zaznamenáno přibližně 1,28 milionu úmrtí souvisejících s nádorovým onemocněním. Významnou roli v boji proti rakovině hraje prevence. Proto také vznikl v rámci programu Evropa proti rakovině tzv. Evropský kodex proti rakovině. Obsahuje mnohá doporučení, jejich dodržování snižuje riziko vzniku zákeřné choroby, ale je i celkovým přínosem pro zdraví. Připomeňme si desatero šancí pro život.

Přikázání první: Nekuřte. Kouření je nejen častou příčinou rakoviny plic, ale také žaludku, hrtanu, ústní dutiny, slinivky. Zapříčiňuje též rozedmu plic a podepisuje se na vzniku celé řady jiných závažných civilizačních chorob. I pasivní kouření je pro organismus velká zátěž, způsobuje stejné problémy jako u lidí závislých na tabáku.

Přikázání druhé: Omezte pití alkoholických nápojů na minimum. Pravidelná a nadměrná konzumace destilátů, piva zvyšuje riziko vzniku některých nádorů.

Přikázání třetí: Nepřehánějte to se sluněním. Nadměrné vystavování slunečním paprskům škodí pokožce a může vyvolávat rakovinu. Za posledních třicet let se čtyřnásobně zvýšil počet lidí, kterým byl diagnostikován kožní zhoubný nádor.

Přikázání čtvrté: Vždy dodržujte veškeré bezpečnostní pokyny při práci, zejména při práci s nebezpečnými látkami, které mohou vyvolat nádory.

Přikázání páté: Jezte co nejčastěji čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné výrobky, obiloviny s vysokým obsahem vlákniny. Ta je schopna na sebe vázat různé nežádoucí látky vznikající při trávení a tím chrání sliznici střev před poškozením. Má tedy protirakovinný, ochranný účinek na trávicí soustavu.

Přikázání šesté: Udržujte si zdravou tělesnou hmotnost. Nadváha, obezita představují zvýšené riziko výskytu rakoviny tlustého střeva, vaječníků či rakoviny prsu. Udržet si zdravou váhu je tak jedním z preventivních opatření, jak být zdravý.

Přikázání sedmé: Navštivte lékaře v případě, že na svém těle objevíte bulku, zpozorujete jakékoli změny na kůži, včetně pigmentových znamének, zjistíte krvácení neznámé příčiny.

Přikázání osmé: Bez váhání vyhledejte lékaře, pokud dlouhodobě kašlete, chraptíte, máte nepravidelnou stolici nebo zaznamenáte výrazný úbytek na váze z neznámé příčiny.

Přikázání deváté: Ženy by měly nejméně jednou za rok navštívit svého ženského lékaře. Pravidelná preventivní prohlídka může odhalit závažné změny, jež mohou vést ke karcinomu děložního čípku nebo jinému problému ohrožujícího zdraví.

Přikázání desáté: V prevenci rakoviny prsu by se nemělo podceňovat samovyšetření. Vedle pravidelného vyšetření na mammografickém pracovišti je to účinný způsob, jak včas podchytit počínající nádor.

(pru)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2469869
DnesDnes284
VčeraVčera674
Tento týdenTento týden284
Tento měsícTento měsíc1499

Partnerské weby

apartman banner