Litva je kupodivu zemí, se kterou má naše vlast společnou historii. Do Pobaltí putoval svatý Vojtěch, Přemysl Otakar II. tam založil město. Zikmund Korybutovič byl husitským hejtmanem. Po smrti Jiříka z Poděbrad se vládcem v Čechách stal litevský kníže Vladislav Jagellonský. Jeho syn

Ludvík zahynul v čele českých vojsk v bitvě u Moháče. Země koruny české byly součástí velkoknížectví litevského. A dnes jsou Litva i Česko součástí Evropy. Současná Litva je malým státem, který vznikl v roce 1990. Nárok na území si činili Rusové, kteří se však neprosadili ani vojensky a nezávislost Litvy uznali v roce 1991. Od roku 2004 je Litva členem NATO a současně jednou z novějších zemí EU. Je zemí bez imigrantů a bez kriminality.

Průmysl je soustředěn do větších měst jako jsou Vilnius, Kaunas, Klajpeda a Šiauliai. Převážná  část obyvatel se hlásí ke katolické církvi, která má ve společnosti velký vliv.

Město muzeí a galerií

Vedle půlmilionového hlavního města Vilnius je významným trajektovým přístavem téměř dvousettisícová Klajpeda. Z Prahy je to do tohoto kulturního centra 1 300 kilometrů. Devadesát kilometrů pobřeží nabízí nádherné pláže s bílým pískem a čistou mořskou vodou. Ve městě je deset muzeí a šest galerií a bez zajímavosti není ani osm kostelů včetně synagogy. Ve všech ulicích je rozeseto množství soch a navíc je zde park se sto sedmnácti sochami.

Klajpeda jako mořský přístav má muzeum, kde jsou exponáty i mimo hlavní budovu.  Muzeum Moře zahrnuje velký komplex sestávající z  delfinária, mořského muzea a akvária, rybářské vesnice – skanzenu a několika lodí pro rybolov. Sbírky odrážejí různorodost světových oceánů, námořní historii a tradici země a v neposlední řadě i současnost.

Delfinárium s rodinnou terapií

Návštěvníka pobaví nejrůznější exponáty, od knoflíků námořnických uniforem po lodě, od poštovních razítek po námořní mapy, od titěrných lastur korýšů po obrovské mořské želvy. Chráněně sbírky mořského muzea obsahují více než 70 000 exponátů řemeslných výrobků, neživé i živé přírody. Velmi zajímavé jsou historické čluny. Přitažlivé je také mořské akvárium. Hlavní budova je však do roku 2017 kvůli rekonstrukci uzavřena.

Určitě zajímavé bude pro každého návštěvníka delfinárium. Vidět představení s delfíny je pro duši povzbuzujícím prožitkem. Zařízení funguje jednak jako aréna s vycvičenými delfíny, a pak jako delfinoterapeutické centrum.

Tato unikátní metoda klade důraz na rodinnou asistovanou terapii s delfíny. Uskutečňuje se v přizpůsobitelných bazénech s pohyblivými dny a také se speciálními „výtahy“, které dopraví zájemce z břehu do bazénu.  Zařazeny jsou i jiné druhy terapie spojené s vodou, živočichy a několik speciálních.

Zajímavou atrakcí nedaleko města je celoroční provoz lyžařské sjezdovky pod střechou a v poslední době tu vzniklo mnoho cyklostezek. Bohatá kultura, čistota a vstřícnost obyvatel jsou neocenitelnými devizami přístavu Klajpeda. Stojí rozhodně za návštěvu.

Text: Milan Turek

Foto: Jana Vančatová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503876
DnesDnes109
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2128
Tento měsícTento měsíc15222

Partnerské weby

apartman banner