Komu připadalo školní učivo o životě a díle Karla Čapka nudné, ten podle všeho nezaregistroval, že slavný spisovatel patřil mezi nejvýznamnější světové osobnosti 20. století. Dovedl se i napojit na tzv. univerzální informační pole vesmíru a čerpat z něj informace? Uměl nahlížet

do budoucnosti? Zřejmě ano.

Jistá renomovaná záhadoložka a spisovatelka v jedné své knize uvedla, že Karel Čapek u dětí zabodoval půvabnou knihou o životě štěňátka. Aby prý mohl o milované Dášeňce psát, nechal ostatní psíky z vrhu utopit. Ve skutečnosti to bylo trochu jinak. Nic to však nemění na tom, že právě „vodní kletba“ spisovatele pronásledovala po celý zbytek života. A voda stála i za jeho předčasnou smrtí. Nevěříte? Pak se s námi vydejte po stopě výjimečného muže.

Smrtící viry i inteligentní roboti

Autorem oné pošetilé kletby byl jeden z Čapkových přátel, který se později od mistra odvrátil. Kletba prý zněla asi takto: „Zemře v nejlepších letech. Vodou zahubili, voda je zahubí.“ Ale nechme spekulací, důležitější je, jak senzitivní Karel dovedl nazírat do budoucnosti. Ať se jedná o smrtící viry a superviry (Bílá nemoc), či experimenty s nesmrtelností (Věc Makropulos) nebo předpověď jaderného nebezpečí (Krakatit).

Za povšimnutí stojí to, co se dosud nenaplnilo. Nadvláda inteligentních robotů nad člověkem (R.U.R.) nebo odhalení podmořského života (Válka s mloky). V prvním případě vědci již předpovídají, že inteligentní roboti (a technologie všeobecně) lidstvo jednou opanují a možná i zahubí. Co se týká života pod vodou, prvními vlaštovkami jsou nesmělé výzkumy v nejhlubších oceánech či pozorování záhadných podmořských objektů (fenomén USO).

Téměř zapomenutá kletba

Zdá se, že Karel Čapek měl stejné schopnosti, jako někteří slavní vynálezci, například Nikola Tesla. Možná, že se dozvěděl i o oné kletbě, a tak se přestěhoval z Prahy na Dobříšsko. Zde, ve slavné Strži u Dobříše, ve svých vizích opět nahlédl do budoucnosti. Nebyla podle slavného spisovatele příliš růžová. Se znepokojením sledoval experimenty nacistů s okultismem, umělé vyvolávání zlých sil, černomagické rituály „černého řádu SS“, Himmlerovy plány na zhmotnění démonů z podzemí.

V roce 1938 do oslabeného Čapkova těla udeřila téměř zapomenutá kletba. Při povodni nastydl a 25. prosince umírá. Naplnila se předpověď zlého člověka? Usmrtila vizionáře a génia, který dovedl nahlížet do budoucnosti? Kdo ví…

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452574
DnesDnes481
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden481
Tento měsícTento měsíc3520

Partnerské weby

apartman banner