Nad malebným městečkem Stolpen se vyvyšuje stejnojmenný hrad, jenž proslul jedním dojemným osudem. Na doživotí zde byla uvězněna slavná hraběnka von Cosel. Tato překrásná a temperamentní žena byla po dlouhá léta metresou saského kurfiřta, což se jí nakonec

stalo osudným. Na doživotí ji August Silný z Drážďan poslal na stolpenskýhrad do vyhnanství.

Třistaleté výročí této události bylo podnětem k výstavě s názvem Gräfin Cosel – Endstation Stolpen, tedy Hraběnka Cosel – konečná stanice Stolpen. Expozice zve návštěvníky, aby se o fascinujícím příběhu saské metresy dozvěděli více.

Zajímavý psychogram šlechtičny

O vztahu saského kurfiřta Augusta Silného a jeho egocentrické milenky, která se prý až moc často vměšovala do královských politických záležitostí, koluje nesčetné množství legend. Hraběnka Cosel strávila na drážďanském dvoře osm zářných let, po nichž následovalo devětačtyřicetileté vězení na Stolpenu.

Centrem výstavy jsou tři pokoje ve věži Johannesturm, nazývané také podle hraběnky von Cosel „Coselturm“. V první místnosti je umístěno sedmnáct vitrín, které dokumentují hraběnčin život na hradě. Je tu také rekonstruován obývací pokoj a kuchyně. V části výstavy nazvané Mythos Cosel (Mýtus hraběnky Cosel) se nachází rovněž psychogram, který dovoluje učinit závěry o její povaze a tehdejším chování, a to na základě dnešních měřítek.

Texty k výstavě o hraběnce Cosel jsou přeloženy do češtiny, dva krátké české filmy informují o historii hradu Stolpen, který návštěvníci mohou prozkoumat zcela sami a bez průvodce. Česká brožura s informacemi je k dostání u pokladny za tři eura.

Zvláštním tipem na výlet jsou letní hradní slavnosti Burghoffest, konané koncem června (25. - 26. 6.). Při nich obléknou místní obyvatelé historické kostýmy a ve velkolepých hradních kulisách navodí atmosféru dávných časů.

Hradní duch

Zhruba osm století starý hrad Stolpen se nachází v regionu Saské Švýcarsko mezi městy Drážďany a Bischofswerda. Trůní na vyvýšenině vulkanického původu, takže je v rovinatém okolí dobře viditelný už zdaleka. Mimochodem, stolpenský čedič je na seznamu německých národních geotopů. Hrad, který má mučírnu i hradního ducha, je každopádně příslibem napínavého výletu.

(luv)

Foto: Schlösserland Sachsen

DODATEK

Hraběnka von Cosel patří k nejvýraznějším osobnostem saských dějin. Narodila se v roce 1680 jako Anna Constantia von Brockdorff, v roce 1703 se vdala za saského vrchního výběrčího daní Adolfa Magnuse von Hoyma, kterého následovala do Drážďan. Krátce na to dobyla svou krásou a líbezným charakterem srdce Augusta Silného. Když August Silný přivedl Annu Constantii na svůj dvůr v Drážďanech, začala jedna z nejznámějších milostných afér v dějinách Saska.

Jako oficiální milenka obdržela Anna Constantia od Augusta Silného titul „říšská hraběnka von Cosel“.  Své milence, která mu povila tři děti, vystavil písemný slib, že si ji vezme. Nikdy se tak, samozřejmě, nestalo. Naopak, byla zavržena, uvězněna a zemřela v roce 1765 na Stolpenu, kde má také hrob.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2426866
DnesDnes636
VčeraVčera719
Tento týdenTento týden2064
Tento měsícTento měsíc22345

Partnerské weby

apartman banner