Olivový olej dnes neschází v žádné domácnosti. Je skvělou surovinou pro přípravu pokrmů, lze ho využít v domácím léčitelství, ale také jako výborného pomocníka na úklid. Alergici a lidé se zvýšenou citlivostí na chemické prostředky přírodní alternativu s olivovým olejem jistě

ocení. Při jakých činnostech nám může být užitečný?

Lesk nábytku. Starší, dřevěný nábytek může vypadat jako nový. Stačí trochu olivového oleje smíchat s kapkou octa, jednotlivé kusy touto směsí potřít a budou opět zářit novotou. Pokud máte na dřevěném stole „kroužky a mapy“ od sklenic, hrnečků či talířů, i s těmi vám pomůže olivový olej, jestliže ho smícháte s pár kapkami citronové šťávy.

Pryč s prachem Nesnášíte utírání prachu? Olivový olej vám s tím pomůže. Když ho smícháte v poměru l : l s octem a měkkým hadříkem nábytek otřete, po prachu nebude ani stopy.

Prevence rzi. Olivový olej perfektně poslouží jako prevence rzi. Stačí s ním namazat zahradnické náčiní, lopaty na sníh nebo hrábě či garážová vrata.

Na vrzající panty. Znervózňují vás vrzající panty u dveří? Místo drahého chemického přípravku, spreje z drogerie použijte olivový olej. Stačí pár kapek - a je v mžiku po problému.

Boty jako nové. Jestliže potřebujete vypadat jako „ze škatulky“ a doma jste nenašli krém na boty, sáhněte po olivovém oleji. Poradí si i s vyleštěním zašlých střevíců.

Uvolní zip. Zasekl se vám zip a nemůžete s ním hnout ani nahoru, ani dolů? Obalte sirku nebo špejli kouskem vaty a smočte ji v olivovém oleji. Pak už stačí opatrně potřít zaseknuté místo a zip se opět perfektně „rozjede“.

Rosení s olejem. Jestliže pěstujete druhy pokojových rostlin, které ocení pravidelné rosení, zkuste do vody v rozprašovači přidat kapku olivového oleje. Uvidíte, že listy dostanou krásný lesk a bude se na nich v daleko menší míře usazovat prach. 

Ach, ty samolepky! Nevíte, jak se zbavit nechtěných samolepek nebo cenovek, které drží na novém porcelánu nebo výrobku ve skleněném obalu? Zkuste jemně namočit prst do olivového oleje a samolepku či cenovku potřít. Půjdou mnohem snadněji odstranit, než za použití drátěnky na nádobí.

(pru)

DODATEK

Krétský extra virgin olej si můžete objednat prostřednictvím zásilkového obchodu Spirit centrum na telefonním čísle 800 050 259 nebo 472 744 568, na e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a také v e-shopu na www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453680
DnesDnes376
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1587
Tento měsícTento měsíc4626

Partnerské weby

apartman banner