Starobylá magická léčivka druidů

Moudrost keltských druidů byla známá po celém antickém světě a například řečtí filozofové o nich s úctou říkali, že jsou to nejmoudřejší lidé na světě. O podstatě jejich učení se toho ví velice málo, ale není pravda, že vůbec nic. Je však známo, že magickou rostlinou

slunovratu, amatérským orákulem a starobylou léčivkou druidů je jediná bylinka - řebříček.

Univerzální a nenáročná rostlina má ráda drsnější stanoviště mírně suché louky, pastviny, okraje cest, meze, lesní paseky, navážky, rumiště a ochotně roste ve městech klidně i ve spárách mezi chodníky.  První květy vystrkuje začátkem června. Pro své nejrůznější vlastnosti je to rostlina, která je neodmyslitelně spjata s rituály letního slunovratu a Svatojánské noci, jak je vnímána ve střední a severní Evropě.

Od Antiky k pohanům a Germánům

Řebříček obecný má latinské jméno Achillea millefolium, protože pravděpodobně prvním doloženým uživatelem této byliny v léčení ran byl mladý válečník. Později medicinální vlastnosti oceňovali Keltové. Řebříček je vynikající na léčbu sečných a řezných ran. U Germánů, kteří později obsadili prostor, kde dříve vládli keltští druidové, dávali bylině různá příhodná jména - „srpové býlí“, „vojenské býlí“, „tesařské býlí“ anebo jen krvavé býlí. Podle astrologů patří rostlina do sféry Marsu, jemuž je blízko Venuše, která má se řebříčkem také souvislost.

Venušina bylina věrnosti

Jako ženská léčivka se řebříček používal při léčení různých venerických onemocnění, a to i jako sedací koupele. Odvary regulovaly nepravidelnou menstruaci a další ženské trable. V kuchyni je třeba dávat pozor, aby větší množství řebříčku nekonzumovaly těhotné ženy, protože thujony v rostlině obsažené působí překrvení pánve.

A konečně se chlupatým lístkům říká Venušiny řasy nebo Venušino obočí. Do zvláštní kategorie bylinkového folklóru patří použití lístků řebříčku jako zkoumadla partnerovy věrnosti. Venkovské dívky si prý strkaly list řebříčku do nosu, kde s ním třikrát otočily při současném odříkání formule. Pokud z nosu začala téci krev, byl to důkaz věrnosti milencovy. Lístky mají na konci jemné bodliny a zejména v létě jsou dost tuhé, a tak výsledky věštby bývaly asi velmi uspokojivé.

V kuchyni se uplatní skvěle

Listy řebříčku jsou aromatické a lehce nahořklé. Právě ona hořkost je způsobena  také látkami, které podporují a usnadňují trávení. Mladé lístky se mohou nasekat do salátů spolu s jinou zeleninou nebo použít jako dekorace na nejrůznější studené i teplé pokrmy. Koncem června, kdy už řebříček začíná zvolna kvést, se jeho použití přesunuje přímo do receptů. Může se přidávat do dušené zeleniny, do polévek, omelet, ale také klidně pod pečené maso, jako koření květ (i na maso coby dekorace).

Je to jedna z nemnoha bylin, které se dobře uplatní v kuchyni i sušené. Takže, kdo má rád vlastní koření a ještě k tomu z bylin rostoucích u nás, neměl by se sběrem příliš otálet.

 Jana Vlková

www.kytkykjidlu.cz

Příště: Poklad u vysychajícího pramene

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2425698
DnesDnes187
VčeraVčera709
Tento týdenTento týden896
Tento měsícTento měsíc21177

Partnerské weby

apartman banner