Představujeme: Mistra a učitele Viktora Gajdoše

 

Mystikou se zabýváte už několik desítek let. O co vás obohatila, a došel jste k nějakým konkrétním závěrům?

Teď, když o tom přemýšlím kolik už je to let, co se zabývám tím, co se dnes nazývá mystika či ezoterika, a vidím kolem nedočkavost, spěch a, bohužel, i komerci, na mě padá

 smutek.

Určitě mě ta dlouhá cesta naučila pokoře. A velkému respektu k silám Univerza. Dnes víc než na počátku své cesty zvažuji a hledám limit svých schopností, a to i u svých žáků. Bohužel, to přináší i věci, na které si musí člověk zvyknout. Ať už to je větší citlivost a vnímání bolesti a stavu tohoto světa, nebo i smíření s tím, že ne vždy je člověku dovoleno vstupovat a měnit děje, které jsou nezbytné k pochopení druhých s ohledem na jejich cestu či probíhající nemoc. Někdy je to velmi bolestivé. Máte nástroje a nesmíte je užít. Takže cesta mystiky je krásná i bolestivá.

Projel jste velkou část světa, které techniky nebo učení vás nejvíce zaujaly?

Měl jsem to výjimečné štěstí, že jsem mohl část života strávit v zahraničí. Více se o tom zmiňuji ve své knize Cesta poutníka. Vyrůstal jsem v materialistické rodině, můj otec byl dopravní pilot a maminka lékařka. A až do setkání se svým Mistrem v Singapuru jsem neměl o mystice skoro ponětí. To bylo pro mě velmi prospěšné, protože jsem neměl falešné představy, jak co má vypadat. Takže mě nejvíc ovlivnil můj tibetský učitel a Mistr. Během dvaceti let výcviku až k zasvěcení na Mistra, jsem měl možnost poznat systém učení, do kterého bylo zasvěceno jen pár lidí na světě. Nechci unavovat popisem toho, co o tom mohu prozradit, ale je to velmi staré učení přesahující filozofii Tibetu.

Sám o sobě říkáte, že se léčitelem necítíte být… Jak pomáháte lidem, kteří vás požádají o pomoc při zdravotních potížích?

Léčitelem se určitě necítím být, tolik drzosti nemám. Být dobrým léčitelem znamená neustálé a nikdy nekončící studium. Je třeba znát nejen funkce lidského těla, jeho energie, akupresurní a jiná místa ke stimulaci, ale poznat i léčivé byliny a spoustu dalších potřebností. Tomu se musíte věnovat na plný úvazek. Ale znamená to i velkou zodpovědnost. Někdy tzv. léčitelé nevidí, že mají proti sobě lidskou bytost, která vkládá do jejich rukou svůj život a ne peněženku.

Jeden čas jsem se snažil pomáhat, ale když jsem poznal, že lidé nebyli ochotni dodržovat doporučení, nebo současně navštěvovali několik dalších léčitelů a já občas musel napravovat již jednou opravené, přestal jsem s tím. Dnes pomáhám jen výjimečně, a to v okruhu svých žáků a jejich blízkých. I tak je toho někdy tolik, že už mi zbývá jen velmi omezený čas na mé hlavní poslání.

Ale abych se nevyhnul odpovědi. Používám techniky, které mě naučil můj Mistr.

Jaká životní filozofie či postoj je vám nejbližší?

Moje životní filozofie vychází z mého učení, ve kterém jsem byl a svým způsobem jsem stále vychováván a zasvěcen. Tato filozofie je nesmírně jednoduchá. Stojí na dvou základních pilířích Univerza - svoboda a láska.

Ale je to obtížné, jsme jen lidé a tak ta dvě slova v sobě obsahují celý život.

Kde by měl člověk začít, chce-li od základu změnit svůj život, pokud s ním není spokojený?

Tím, co je nejméně pro člověka příjemné, ale věřte, že nezbytné. Introspekcí. Můj Mistr říkal, že dokud se nedostaneme až na dno své duše, nemá cenu pokračovat na cestě. Jak máme něco změnit, když se to snažíme skrýt i před sebou samými? To není o kritice sebe sama, ale o hlubokém poznání a pochopení. Je to nesouzení sebe ani druhých. Pak jsme se přijali takové, jací jsme. A často zjistíme, že naše představa a skutečnost není to samé.

Co považujete za svůj největší úspěch?

To je tak těžká otázka, že nevím co odpovědět. Život je plný vítězství a proher. Ale ano, něco mě přece jen napadá. To, že mohu dělat to, co mám rád a miluji. Zabývat se mystikou a pomáhat lidem. Mnoho lidí to štěstí nemá a chodí do práce, která je nenaplňuje pocitem, že dělají to, co by chtěli, a nebaví je to.  Já to štěstí mám a jsem za to životu vděčný.

Co byste poradil čtenářům Spiritu? ​

Žijeme v nesmírně náročné době, ale není to samoúčelné. Nemusíte být dokonalí, ale snažte se být pravdiví. Věřte mi, že není důležitý cíl, ale cesta. A nakonec si dovolím citovat slova jednoho šamana: „Vím, že nemohu změnit svět, ale udělám vše, aby se mohl změnit.“

Ludmila Veselá

Foto: archiv Viktora Gajdoše

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472679
DnesDnes84
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3094
Tento měsícTento měsíc4309

Partnerské weby

apartman banner