Mezi oblíbené bylinky patří bazalka, která svou chutí výborně doplňuje pokrmy s rajčaty a sýry, ale také saláty či těstoviny. Rovněž v lékařství je ceněna, neboť má schopnost blahodárně ovlivnit trávení a také psychiku při nervozitě či

úzkostných stavech. Může také napomoci odkašlávání a působí protizánětlivě.

Na zahrádkách, a samozřejmě v kuchyni, má své nezastupitelné místo máta, známá svou schopností ulevit od žaludečních a střevních potíží. V kuchyni se uplatní především při přípravě osvěžujících nápojů či lahodného čaje.

Černý bez je mnohostrannou léčivou rostlinou. Bobule posilují imunitní systém a jsou močopudné, jizvy díky nim zmizí stejně jako hnisavé vředy. Černý bez posiluje životní optimismus, působí jako studna mládí. Je samozřejmě hodně využíván také v homeopatii či fytoterapii. Pomáhá při předcházení angín, úporných kašlů, chřipce, zácpě, vodnatelnosti, revmatismu a bolestech z prochladnutí vůbec. Je to velmi dobrý zklidňující prostředek. Z květů je výborný nejen sirup, ale naše prababičky je přidávaly třeba do palačinek.

Čaj z koriandru pomáhá při bolestech břicha, pocitu plnosti či nadýmání. Obklady ulevují při revmatických potížích kloubů. Koriandr by neměl chybět v domácnosti při nakládání hub a zeleniny (červená řepa, okurky), přidává se při přípravě jehněčího, vepřového a hovězího masa či ryb.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2425688
DnesDnes177
VčeraVčera709
Tento týdenTento týden886
Tento měsícTento měsíc21167

Partnerské weby

apartman banner