Šestnáctého září zemřel vloni v římské nemocnici U svaté Lucie Don Gabriele Amorth, nejslavnější exorcista (vymítač démonů) na světě. Ve službách Vatikánu tento charismatický kněz strávil desítky let. A nám se podařilo získat velmi zajímavé

informace o jeho práci přímo ze Svatého města.

Páter Amorth v posledních letech stále častěji varoval před sílícími vlivy zlých duchů. Podle něj okultismus a magie otevírají zavřené brány právě zlým démonům. U některých knězů a teologů tento výrok vyvolal spíše blahosklonné pousmání, ale faktem je, že okultní rituály v rukou nezkušených amatérů mohou způsobit velké tragédie. Ale jací duchové to mají sídlit v našem nitru? Není to jen jakási hra se slovíčky či snaha odradit zájemce od pokusů s magií? Zdá se, že nikoliv.

Nejdůležitější je boží pomoc

Již v 90. letech minulého století se čile debatovalo o novém manuálu pro exorcisty, který s posvěcením papeže Jana Pavla II. vydal Vatikán. Předpokládala tedy katolická církev, že zlí duchové sídlí v člověku i na konci 20. století? Situace se však nezměnila ani s nástupem století nového.

I v Česku máme několik velmi schopných exorcistů, většinou z dominikánského řádu. Samotné vymítání je velmi nebezpečné a nelze je srovnávat s filmovými triky, které se objevují v některých hororech s touto tématikou.

Zaříkávací formule je sice poměrně jednoduchá, důležitá je však podpora Ducha svatého, zvláštní síly, kterou podle Písma Bůh propůjčil i Kristovým apoštolům. Proto stejně jako jejich učitel Ježíš mohli křísit zemřelé, uzdravovat nemocné a konat zázraky.

Údajná posedlost zlým duchem je snadno zaměnitelná s psychickou nemocí, třeba schizofrenie má podobné příznaky. Pacienti slyší hlasy, které jim leckdy udělují destruktivní příkazy. Rozlišit posedlost od nemoci není tedy jednoduchá záležitost a podle mnohých vědců to ani nelze, neboť se vždy jedná o psychickou poruchu… Ale proč by tedy ve světě bylo tolik profesionálních exorcistů?

Levitující předměty a pohlavky

Páter Gabriele Amorth kdysi vzpomínal na úsměvné zážitky, kdy během vymítací modlitby dostal pohlavek nebo kopanec od postiženého, ale občas i nepochopitelně levitovaly drobné předměty v místnosti, docházelo k samovolnému zhášení svící. Férově prý přiznal i komplikace, v některých případech se démoni vraceli a znovu dotyčného člověka napadali. Jeho oponenti tvrdí, že Amorth byl sám napaden nečistým duchem, neboť přiznal, že s ním hovoří. Takovéto odsouzení je mylné, spíše je možné, že dokázal díky bílé (andělské) magii nahlížet do jiných světů. Snad právě odtud démoni přicházejí. A jen díky svým mimořádným schopnostem dokáže zkušený exorcista zlé síly paralyzovat. Démoni v nás nejsou žádnými „neschopnými ubožáky“, ale jde o nebezpečné energeticko – psychické manifestace.

Záhada podivných bytostí

V zákulisí Svatého města se před nedávnem hovořilo o podivné bytosti, která prý přicházela na mentální „porady“ nejen k páteru Amorthovi, ale navštěvovala i jeho neméně slavného kolegu Dona Candida. Svým uhrančivým vzhledem byl otec Gabriele nápadně podobný slavnému řeholníkovi a vizionáři - svatému Malachiáši, jenž je údajně autorem papežského proroctví. A celá řada mnichů je přesvědčena, že vážený a ctěný exorcista Amorth byl Malachiášovým žákem… A to je rozhodně zajímavá informace.

Jiří Nový

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476946
DnesDnes137
VčeraVčera749
Tento týdenTento týden3287
Tento měsícTento měsíc8576

Partnerské weby

apartman banner