Také patříte mezi ty, kteří v zimních měsících snadno přibírají? Tělo má tendenci vybírat hutná, kalorická, vydatná jídla. Nedostatek slunečního svitu se podepisuje na špatné náladě a tím i vyšší konzumaci jídla. V zimě se snižuje energetický výdej, neboť

máme méně pohybu, metabolismus se zpomaluje. Jestliže potřebujete shodit pár nadbytečných kilogramů, zapomeňte na hladovění, úsporné redukční režimy, jednostranný jídelníček.

Zbavit se tukových polštářů můžete chladem. Základem tzv. studené terapie je poznatek, člověk jako každý teplokrevný živočich neustále spotřebovává kalorie, aby svou tělesnou teplotu udržel na průměrných 37 °C. K tomu potřebuje šedesát procent své denní dávky potravy, a když mu tato „pohonná hmota“ dojde, zapne organismus podkožní tukové rezervy, především na břiše a stehnech.

Kdo si chce udržet optimální váhu, být fit, musí si dát hned po ránu studenou sprchu. Ta by měla trvat pouze jednu minutu, pak tělo vytřít dosucha a do tepla ručníkem a všechno ještě jednou zopakovat. Studená voda by měla proudit především na ty části těla, které „odevzdávají“ nejvíc tepla - hlavu, šíji, podpaží a třísla. Během této procedury se spálí až 300 kcal. Studená terapie je účinnější ve spojení s určitou změnou stravovacích zvyklostí. Ke snídani se doporučuje čaj nebo káva bez cukru a ovesné vločky s ovocem, neboť vitamin C podporuje látkovou výměnu. Oběd by měl být častěji studený - žaludek pak musí jídlo nejdříve zahřát, což znamená spotřebu 100 kcal. Porce by měly být menší, nejvhodnější je libové maso, ryby, ovoce, zelenina a saláty, k pití vychlazené minerálky. Večeři by měly tvořit především mléčné výrobky a potraviny z klíčků a celozrnné mouky. Po večeři by měla následovat ještě jedna dvojitá studená sprcha. Autoři studené terapie navíc doporučují, aby teplota místnosti, v níž pracujeme a spíme, nepřesáhla 18 °C.

Studená terapie ale není určena všem. Zvláště lidé s kardiovaskulárními problémy, onemocněním ledvin, vysokým krevním tlakem by se měli o vhodnosti takového režimu poradit s ošetřujícím lékařem. Na zdravé lidi tato terapie škodlivé účinky nemá. Pokud nadbytečné kilogramy nepůjdou tak rychle dolů, jak si představujeme, můžeme mít dobrý pocit z toho, že tělo bude otužilejší, podpoříme celkové zdraví a zlepšíme noční spánek.

(pru)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2374487
DnesDnes143
VčeraVčera908
Tento týdenTento týden3737
Tento měsícTento měsíc1916

Partnerské weby

apartman banner