V Mombase je toho spousta k vidění i k divení. Začíná to dopravou, kdy pochopit nějaká základní pravidla je opravdu národní umění, neboť nejčastěji používané je – kdo dřív přijde, ten dřív mele. Respektive, kdo vjede na kruhový objezd nebo kamkoli

jinam první a dostatečně troubí, má přednost. Končí to mraveništěm lidí ze všech koutů Keni, neustále něco nabízejících, pokřikujících a přemisťujících se z místa na místo.

O to příjemnější změnou je návštěva zdejší bývalé portugalské pevnosti Fort Jesus, která byla v roce 2011 zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Zprvu se nezdá být nějak výjimečná. V Evropě máme pevností spousty a třeba takový saský Königstein nebo ještě více známá francouzská Boyard určitě stojí za obdiv. Jenže Fort Jesus je jednoduše unikátní, minimální tím, že byl zčásti vystavěn z korálu.

Dokonalá geometrie nebo síla šamanů?

V letech 1593 až 1596 dal pevnost podle návrhu italského architekta Giovanniho Battisty Cairatiho postavit král Filip I. Portugalský, tehdejší vládce sjednoceného portugalského a španělského království, na ochranu starého města. Byla první pevností mimo Evropu, jež byla postavená tak, aby odolala střelbě z děl. Je to dodnes jeden z nejlepších příkladů portugalské koloniální a pevnostní architektury 16. století, byť se lety pevnost změnila díky zásahům pozdějších držitelů. Snoubí se zde architektonické prvky portugalské, arabské (ománské) a britské. Tyto země Fort Jesus mezi 16. a 19. stoletím ovládaly.

Půdorys a forma pevnosti by měly odrážet představu z dob renesance, podle níž dokonalé proporce a geometrickou harmonii lze nalézt v lidském těle. Podle jedné z pověstí připomínají obvodové hradby Ježíše, proto Fort Jesus. Podle jiné je to tvar domorodce z významného kmene, které je dodnes zahalený tajemstvím (pevnost měla být chráněna kouzly jeho šamanů). Dalším vysvětlením je, že název vznikl špatným překladem do angličtiny jména Ománského šejka Isa bin Tarifa, který pevnost obléhal v roce 1837 (Isa je také v Koránu pojmenování Ježíše - jako prorok Isa), vinou tehdejších britských obránců pevnosti.

Geniální obranné prvky

Přestože má pevnost už svá nejlepší leta za sebou, ohromí nejen dokonalým systémem hradeb a střílen, ale i paláci, které jeho obyvatelům z vyšších vrstev zpříjemňovaly život. Mezidůmyslné obranné prvky architekta Cairatia patří bezesporu hranatý půdorys, který útočníkům znemožňoval založit obléhací tábor u zdi, protože by se stali snadnými terči vojáků bránících hradby. Téměř až do útrob pevnosti vedl krátký tunel, kterým bylo možné nakládat a vykládat lodě. Obránci pevnosti však nemuseli mít obavy, že by do něj vplula nepřátelská loď. V tom případě by se totiž dostala do dokonalé pasti bez možnosti úniku. Cairatio využil přírodu i svůj um pro úžasné vojenské dílo. Stejně geniálně je řešena i ulička lukostřelců, kteří měli nepřítele jako na dlani a sami byli téměř neviditelní.

Poklady staletí

V pevnosti stojí za obdiv například Ománský palác s plochou střechou, která umožňovala přehled o dění v celém městě, a dnes poskytuje nádherný výhled po téměř dvoumilionové Mombase. Zvídavci si tu mohou zasoutěžit s průvodci a odhadnout hloubku studny vhozením mince (profíkům stačí pohled a ví, že je to 25 m) nebo obdivovat kostru velryby se zvláštní stavbou, o které se tvrdí, že jde o bájné zvíře zjevující se kdysi u starého přístavu rybářům. Vědci mají možná jasno, ale domorodci ví své…

V mnohých budovách se nacházejí muzea s obrovským množstvím exponátů z celé historie Fort Jesus. Vystavené poklady obrovské historické ceny jsou jen zrnkem prachu oproti pokladům, které se stále ještě někde v pevnosti nacházejí. Bez tajných indicií, z nichž mnohé už navěky zmizely, je ale nebude snadné nalézt. Zatím se to nikomu nepodařilo. A tak to má být.

Text a foto: Ludmila Veselá

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500709
DnesDnes358
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3399
Tento měsícTento měsíc12055

Partnerské weby

apartman banner