O jantarové komnatě snad slyšel každý, ale nikdo přesně neví, kde se nachází. Přesto ji hledá spousta dobrodruhů, ale i vážených archeologů. Kde se má údajný osmý div světa nalézat? Jantarová komnata byla místnost s bohatou výzdobou z jantaru. Na

přání pruského krále Fridricha I. ji do jeho zámku v Berlíně zhotovil sochař a architekt Andreas Schlüter. Následně však byla věnována ruskému caru Petru Velikému. V roce 1941 ji Wehrmacht za 36 hodin rozebral a naskládal do 27 beden. Ví se, že Němci bedny s jantarovou komnatou odeslali do českého Královce u Frýdlantu. Zde měla být až do roku 1944. Od roku 1945 je její osud neznámý.
Je komnata v podzemí zámku Frýdlant?
Bavorští hledači pokladů, Erich Stenz a Georg Mederer, jsou skálopevně přesvědčeni, že se bedny s jantarovou komnatou nadále nacházejí ve sklepeních zámku ve Frýdlantu. Odkud muži berou jistotu? Kuchařka ze zámku prý viděla, jak vojenská kolona přivezla obrazy, bedny se šperky, zlatem a dalšími věcmi. To vše Němci odnesli do hradního sklepení. Stenz údajně s touto ženou, která již v dnešní době není mezi živými, osobně hovořil. Sám se s Medererem na Frýdlant vydal. Oba muži tajně prozkoumali katakomby a tvrdí, že kdesi hluboko pod zámkem se skutečně nachází stěna, která vypadá novodoběji.
Ve hře jsou stále Štěchovice
S jantarovou komnatou a jejím umístěním jsou také spojovány Štěchovice, konkrétně obec Hradišťko nacházející se nedaleko Prahy. Během II. světové války byl v obci výcvikový prostor pro jednotky SS. Tento objekt byl přísně střežen. Jednalo se prý o velice rozsáhlé podzemní prostory. Podle přeživších právě tam Němci na konci války ukryli velké množství beden s neznámým obsahem. Mnozí věří, že jantarová komnata se nachází právě ve Štěchovicích.
V úvahu připadá i Polsko
Polské Mamerky pod Wegorzevem ve Wyrminsko-mazurském vojvodství prý také skrývají své tajemství. Podle pracovníka tamějšího muzea, Bartolomieje Plebanzyka, se jantarová komnata nachází v oblasti Mazurských jezer. Pomocí speciálního radaru se totiž podařilo objevit v podzemí prostor o velikosti 2 x 3 metry. Podle Plebanzyka by se uvnitř údajně mohla nacházet proslulá jantarová komnata. Tomu napovídá fakt, že za války nacisté v okolí jezer zbudovali spletitou síť bunkrů a kasáren. Jednalo se prý o takřka nedobytnou pevnost, tedy ideální místo k ukrytí válečného lupu. Němci údajně ale nestačili bunkry zničit, a tak podzemí ukrývá prý své tajemství až dodnes. V současnosti se čeká na povolení, aby Plebanzyk mohl díky vrtům zjistit, co vlastně podzemí ukrývá.
Nacistický velitel a pravá ruka Adolfa Hitlera, Erich Koch, se během věznění v 50. letech minulého století zmínil o tom, že jantarová komnata je skutečně ukryta v této oblasti. Prohlásil ovšem, že u Štěchovic se toho nachází možná více, než si lidé myslí. Je tak možné, že jantarová komnata byla rozdělena na více míst…
Caroline Kornelová

 

PRAVDA NEBO LEŽ

Kolem jantarové komnaty je již spousta mýtů. Tipů, kde by se mohla nalézat, už bylo mnoho. Jen pro zajímavost, údajně se nejedná o Královec u Frýdlantu, ale o přístav Königsberg, česky Královec, a nyní Kaliningrad (Rusko). Na konci války byla komnata po moři dopravena do Hamburku a loď, tak jako mnoho dalších, potopilo ruské námořnictvo.

Faktem ale je, že když se na Ukrajině a v Polsku rozběhly internetové aukční servery, například Aukro, objevily se nabídky na prodej kusů z obložení jantarové komnaty. Zda to byly skutečné a reálné části, nelze posoudit. Kdo koupil, mlčí, pochopitelně.

Vzhledem k tomu, že v desítkách nabídek byly třeba obrazy z berlínských galerií, části historických jídelních souborů, cenné zbraně apod.,může jít o skutečnou část jantarové komnaty. Nejspíše mohla být komnata rozebrána zdivočelými vojáky.

Doktor J. Frank

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2476742
DnesDnes682
VčeraVčera649
Tento týdenTento týden3083
Tento měsícTento měsíc8372

Partnerské weby

apartman banner