Víte, že lidé kdysi zacházeli s pírky určitých druhů ptáků jako s posvátnými předměty? V některých kulturách mohla mít dokonce vyšší cenu než drahokamy či zlato. Obecně se věřilo, že s jejich pomocí lze měnit směr i formu životní energie, komunikovat se světem mrtvých a zhmotňovat

různá přání. Ale zatímco se někde pro účely ptačích rituálů používalo i peří ze zabitých ptáků (například na území Nové Guiney), jinde převládalo mínění, že magickou moc mají pouze pírka, která pták upustí dobrovolně.

Ptačí peří je obecně spojováno se živlem vzduchu. Nalezená pírka jsou odnepaměti vnímána jako univerzální symbol modlitby, andělský vzkaz i prostředek, který slouží k ochraně a léčení. Vkládala se do kouzelných váčků, tvořily se z nich lapače snů, byly součástí oděvů, šperků a dalších ozdob. Ve vějířích se používala ke směrování energie, k rozhánění posvátného a očistného kouře.

Peří v magii

Při určitých rituálech se peříčka pálila a znehodnocovala, a to především v souvislosti s magií milostnou. Dlužno dodat, že tato kouzla rozhodně nepatřila k bílé magii. Peří zůstává dodnes důležitou součástí svatebních rituálů některých ostrovních kultur. V jiných společenstvích jsou však ptačí pera naopak propojena s rituály smrti, otevíráním brány mezi světem živých a mrtvých.

Peříčka se také přivazovala na šípy či šipky (někdy i otrávené), dodávala jim skryté poselství.

S konkrétními peříčky nesly pak vystřelené šípy určitý duchovní význam.

Šamani tvrdí, že jim náhrdelníky a čelenky s ptačími pery pomáhají rozšířit způsob vnímání, vyjadřování i chování. Propojují prý mysl člověka s duchem. Ať tak nebo tak, každopádně mají peříčka specifické vlastnosti, a to podle druhu ptáků.

Ledňáček: Jeho pírko prý přináší člověku do života šťastné náhody.

Červenka: Pírka se využívala v magii přání - jedno přání, jedno pírko.

Vrabec: Jeho peří aktivuje soucit a napomáhá dojít štěstí. V lidovém léčitelství se s jeho pomocí čistily čakry a aura, stahovaly a odstraňovaly nemoci.

Labuť: Labutí peří údajně rovněž čistí tělo i mysl, zároveň podporuje změnu, harmonizuje. Peří bílé labutě energii přitahuje, naopak peří černé labutě ji člověku odnímá.

Sojka: Sojčí pírka měla při kouzlení významnou roli. Využívala se na přivolání štěstí, právě proto se také často dávala i za klobouk. V jejich moci je i zklidnění mysli a emocí.

Krocan: Krocaní peří nese symboliku ochrany a obětování. Z toho důvodu krocaní brka používali mágové k psaní magických textů. Zajišťovali si tak ochranu před démony a dalšími temnými silami.

Vrána: Peří vranbraly do rukou zaříkávačky,pokud chtělyněco či někoho „připoutat“. Důležitou roli mělo i v rámci magického rituálu, který v duchovních sférách svolával tzv. vyšší soud. Lidé věřili, že ten, kdo vědomě činil zlo a byl tímto soudem odsouzen, bude vránami uklován.

Kolibřík: Jeho peříčka jsou vítaným pomocníkem v rituálech k zajištění blahobytu a pohody v životě.

Sova: Peří známého symbolu moudrosti a učení prý člověku umožní pochopit určité souvislosti, chrání ho před negativními vlivy.

Holub: Rituály s holubími pírky uklidňují rozbouřené emoce, navozují klid a mír. Kdysi dávaly bílé holubí pírko matky a ženy synům a mužům, aby se v pořádku vrátili z boje.

Páv: Paví pera se využívala i v některých kouzlech na krásu, obecně však nesou symboliku poznání. Učí člověka spravedlnosti, aby nepodléhat pýše a egu, našel v srdci rovnováhu. Vládci některých kultur nosili čelenky z pavích per a paví peří zdobilo i jejich trůny, aby rozhodovali moudře a spravedlivě.

Orel: Orlí pera zvyšují vnímavost, samostatnost, dodávají sílu a statečnost. Orlími brky se sepisovaly přísahy a důležité smlouvy.

Kondor: V Andách lidé věřili, že peří kondorů zvyšuje ostražitost a pomáhá chránit tajemství. Využívalo se v souvislosti se speciálními rituály a k vyvolávání bohů.

Těm z vás, kteří chtějí vyzkoušet, zda peří opravdu má či nemá magickou moc, nabízíme několik návodů.

Jak si přivolat štěstí?

Potřebujete k tomu najít sojčí nebo vrabčí peříčko a žalud. Společně je pak jen položte do dřevěné (případně keramické) misky na venkovní parapet okna. Přitáhnou do vašeho domu energii štěstí.

Očista těla a mysli

Z vrabčích pírek si můžete vyrobit „prachovku“, s jejíž pomocí se zbavíte nepotřebné energie. Očista se provádí kolem celého těla - vpředu, vzadu, po stranách, na hlavě, na rukou i nohou. Peří se však přitom těla nedotýká, prachovkou jen mírnými pohyby, jako když něco ometáte, působíte ze vzdálenosti kolem deseti centimetrů. Začněte od hlavy a postupujte pomalu shora dolů. Přitom si představujte, že odstraňujete vše negativní.

Text a foto: Lucie Zemanová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427766
DnesDnes109
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden2964
Tento měsícTento měsíc23245

Partnerské weby

apartman banner