Říká se, že je to jedno z nejtajemnějších míst naší země, ale kopec Hradišťany není široké veřejnosti téměř vůbec znám. Je ukryt za hradbou pochybností a dohadů. Jedno je ale jisté, v 8. - 9. století před Kristem zde bylo hradiště knovízské kultury. Nikdo si neví rady s

 velkým rozsahem ohraničeného prostoru a již vůbec není jasno ohledně megalomanských, uměle vytvořených, valů. Archeologové tvrdí, že průzkum této lokality je nad SOUČASNÉ FINANČNÍ I KAPACITNÍ MOŽNOSTI NAŠÍ VĚDY. Právě proto zde byla již v roce 1952 vyhlášena botanická rezervace - je to alespoň částečná ochrana. Jakékoli kopnutí do země je zakázáno.

Strategická poloha

Jde o druhý největší vrch v Českém středohoří (762 m), přesto ale není nějak dominantní, při pohledu z vnitrozemí splývá s hradbou kopců – neční osamoceně jako třeba nedaleká Milešovka. Ze severní strany je vrch chráněn dalšími kopci a lesem, na jižním směru je otevřen do české roviny, ale svah je prudký a nepřístupný. Cesta je tak možná jen lesem ze severu, dvě téměř protilehlé cesty se spojují před vrcholem. Vynikající strategická poloha. Stejně je umístěno i hradiště nad Litoměřicemi - také je z jedné strany otevřeno do české roviny a z druhé chráněno lesem a kopcovitou krajinou.

Expedice plná očekávání

Není divu, že když jsme se vydali na expedici se Spiritem, byli jsme plni očekávání a napětí. Již postupná cesta lesem dávala mnohé tušit. Nalezli jsme mokřady a tůňky - tedy voda zde bude. Ještě dvacet metrů pod vrcholem je cesta plná vody. Na podloží znělce a čediče je nesporně jílová vrstva a ta zadržuje dešťovou vodu. Nejvíce nás ale zaujaly kulaté balvany na holém svahu - evidentně nejsou součástí přirozené krajiny. Někdo je sem svalil, navíc neodpovídají složením nejbližšímu skalnímu útvaru.

Projdeme hradbou lesů a na vrcholu se nám otevře krásná náhorní planina - zelená, šťavnatá louka. Nejen pohled je úžasný, ale i rozloha - téměř čtyři hektary kvalitní půdy bez kamenů a náletových dřevin. Na severní straně louku lemuje pás ovocných stromů chráněných před větrem. Kdysi mohly dávat dobrou úrodu. Také zbytky valu jsou více než patrné. Je zřejmé, že mohl měřit tři metry na šířku a dva metry na výšku. Skutečně to bylo hradiště, a nejen to. Muselo jít o význačné sídlo - plocha a poloha mluví za vše.

Rostou zde i chráněné byliny - upolín vstavač, hadí mord ad. Je to jako stará zelená lékárna. Dobře, že je tu rezervace.

Překvapivé objevy a zjištění

Je zřejmé, že zde bylo velevýznamné hradiště. Některé prameny tvrdí, že louka byla určena pro skrytý chov vzácných koní (případně dobytka). Pro to svědčí i řada bylin, jež sem byly uměle vysazeny. Snad. Jedno je ale jisté - místo je pro tyto účely ideální - je odlehlé a nechybí ani dostatek vody. Svědčí o tom i stopy po úpravě louky - pás ovocných stromů tvořící přirozenou ohradu i hájek uprostřed, který nabízí chládek a místo k nocování chovaných koní. Vedle hájku čísi ruce vysadily hrušeň ke spočinutí hlídačů.

U konce příkré cesty z údolí jsme objevili pozůstatky kamenné podezdívky, snad strážnice či chatrče. Byla součástí mohutného valu, a dokonce jsme našli i velký kovaný hřeb. Takové se používaly v 16. - 17. století do dveřních rámů.

Tato louka byla obývána lidmi, a nebo obhospodařována, téměř tři tisíce let. Je dobře, že i dnes tato tradice pokračuje. Rezervace se musí pravidelně sekat a tráva odvážet. Dokonce se uvažuje o tom, že sem budou některé velmi ohrožené druhy rostlin nově vysazeny.

Náš život plyne v nepřetržité řadě - stačí se dívat a přemýšlet. I dnešek jednou bude podobnou záhadnou loukou

Utajená jaderná základna

Vzdušnou čarou půl druhého kilometru je obec Červený Újezd, tam se kdysi nacházela super tajná základna Javor (byly tři takové v Československu). Bylo to skladiště jaderných bomb a hlavic pro rakety. I moderní stratégové se rozhodli jako naši předci před třemi tisíci lety - ocenili originální terénní konfiguraci, odlehlost, omezenou přístupnost a přece výbornou dosažitelnost. Doufáme jen, že po nás zůstanou zelené louky a nikoli betonové Javory...

Dr. J. Frank

Pokračování v dalším čísle: Den i noc plné rozechvění a vidin

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2425700
DnesDnes189
VčeraVčera709
Tento týdenTento týden898
Tento měsícTento měsíc21179

Partnerské weby

apartman banner