K faraonovi Amenhotepovi IV., který sotva odrostl dětským kalhotám, byli při zakládání města lidé nedůvěřiví. Oznámil pod svým novým jménem Achnaton, že bohové, ke kterým se celou dobu předtím modlili, neexistují. A že je jen jediný bůh, a to Aton - bůh Slunce.

Jedni byli zavedením jednoho boha nadšeni, druzí byli skeptičtí. Nedůvěřivé získala v podstatě faraonova zralejší žena, krásná Nefertiti, která se stala hlavní královskou manželkou.

Moc faraona byla závislá především na kněžích a úřednících. Achnaton se chtěl zbavit vlivu kněžstva a k tomu mu měla dopomoci reforma a výstavba nového města v poušti, pojmenovaného Achetaton (v lokalitě, kterou dnes známe jako el-Amarna).

Slavné město zavál písek

Nebylo jednoduché vybudovat v poušti nové město. Achnaton to vymyslel. Umělce získal tím, že jim poskytl jistou svobodu, konkrétněji řečeno uplatnění jejich individuality. Mohli zobrazovat reálně rostliny, zvířata a lidi a dokonce i členy rodiny faraona. Jinak vládl stejně krutými metodami jako jeho předchůdci.

Ve 13. roce vlády faraona Achnatona začala jeho hvězda upadat, jeho smrtí pak skončilo v Egyptě náboženství jednoho boha. Slavný Achetaton v poušti zavál písek. Ještě předtím byl materiál z města použit pro stavbu jiných měst. Historici se domnívají, že sám Achnaton byl zabit rukou některého z členů rodiny nebo kněze ze zakázaného náboženství.

Achnaton a Nefertiti měli šest dcer, syn Amenhotep IV. byl později slavný Tutanchamon.

Jméno Achnaton se stalo prokletím.

Nepovedené námluvy vdovy

Ovšem Nefertiti do ústraní neodešla. Necítila se vázána manželskou věrností a nápadníci se jenom hrnuli. Jedním z nich byl i královský vrchní sochař Thutmose. Údajný autor její slavné busty. Nefertiti jeho náklonnost prý neopětovala, a proto její portrét (bustu) nedokončil a za trest ji nechal „slepou“ na jedno oko.

Nefertiti byla zřejmě schopná žena. Po smrti Achnatona chtěla zemi opět stabilizovat, dokonce udělala v té době něco neobvyklého - požádala chetitského krále, zda by se mohla provdat za jeho syna, který by se pak stal v Egyptě faraonem. Syn krále se skutečně do Egypta vydal, ale za hranicemi byl pravděpodobně zavražděn. Zda jej mají na svědomí loupežníci nebo kněží ze zakázaného náboženství, o tom historie mlčí.

Nefertiti zemřela ve 37 letech. Zvláštní je, že nebyla pochována spolu s Achnatonem, jak by se na manželský pár slušelo. Vlastně se vůbec neví, kde a jak byla Nefertiti pochována. Jisté je, že jak byl tajemný její původ, tak tajemný byl i její konec.

Po smrti Achnatona proběhla „kontrarevoluce“ snažící se, a s úspěchem, odstranit předcházející náboženství.

Petr Vokáč

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2500690
DnesDnes339
VčeraVčera645
Tento týdenTento týden3380
Tento měsícTento měsíc12036

Partnerské weby

apartman banner