0723po osmanech 2Všechny hlavní pamětihodnosti historického jádra města Levice přiblíží krátká procházka. Kousek stranou se tyčí evangelický kostel, jehož základy položili příslušníci malé srbské komunity, kterým měl původně sloužit jako pravoslavný chrám. Opačný cíp centra Levic pak tají

hezký katolický kostel. Blízko něj se ještě nachází protestantská svatyně a o pár desítek metrů dál i skrytá budova bývalé synagogy. A pak už pohled zastře silueta levického zámku, za jehož objekty se zdvihá skalisko se středověkým hradem.

Oba panské areály se navzájem doplňují, neboť zámek byl postaven na místech obranného traktu hradu, zatímco z někdejšího hradního srdce zůstaly pouze půvabné trosky. Prvním majitelem byl zřejmě legendární Matúš Čák Trenčianský. Avšak dějiny šlechtického komplexu nejvíce poznamenala éra konfliktů s Osmanskou říší. Tudy vedla horká hranice dvou odlišných světů, zde se dobyvatelům otevírala brána k bohatství horních měst dnešního středního Slovenska. Turkům se dokonce poštěstilo Levice na krátkou dobu obsadit a do západní bašty prý umístili svoji modlitebnu. Proto se jí říká „mešita“. Zkáza hradu ale přišla až s povstáním Františka II. Rákocziho.

0723po osmanech 1Nyní zámek a přilehlý celek bývalé levické kapitanie slouží potřebám i expozicím Tekovského muzea. Jihozápadní bašta se zase proměnila na amfiteátr a travnaté prostory rozlehlého nádvoří nabízejí oblíbené zázemí k odpočinku v sousedství rozeklaných trosek.

Poutní místo ve stepi

Pozoruhodné místo, kde se snoubí krásy přírody, spiritualita i radost z aktivního pohybu, tvoří levická kalvárie. Na ni existuje několik přístupových cest. Já jsem se vydal úzkou stezičkou podél plotu vinařských závodů. Zrovna finišovala sklizeň, takže na dvoře parkovaly náklaďáky naložené hrozny a kolem se vznášelo slastné aroma kvasícího moštu.

Pahorek s kalvárií představuje vyprahlý ostrůvek s enklávami skal a stepí. Tam nalezly bezpečné útočiště společenstva teplomilných rostlin i živočichů. Strategicky položený vrch rovněž sehrál důležitou roli v četných bitvách. Ať již šlo o protiturecké války či uherská stavovská povstání. Nakonec byl upraven na poutní soubor, kam se okolo kapliček křížové cesty o Velikonocích ubírala procesí věřících. Později sem poutníci přicházeli připomenout si též katastrofický požár, který zdevastoval značnou část Levic.

Kaple se zlatým onyxem

Na novodobém špatném stavu kalvárie se podepsaly události II. světové války a následující desetiletí. Ovšem před pár roky se dočkala obnovy. Kromě jednotlivých zastavení křížové cesty byly zajímavě upraveny i pozůstatky kaple situované do nejvyššího bodu návrší. Ta obdržela krásný jednoduchý oltář zhotovený z leštěných desek aragonitu, respektive zlatého onyxu, jehož ložiska se nalézají nedaleko města. A i tento skvostný dekorativní kámen patří mezi symboly Levic.

Poslední novinkou kalvárie je kovová konstrukce rozhledny ve tvaru kříže. Navštívit ji lze během hlavní sezóny, avšak výhradně v neděli. Mimo ni se příchozím krásný výhled naskytne z obezděné terasy. Tady se odhalí blízká rovina orámovaná kulisami Tríbeče, Pohronského Inovce i Štiavnických vrchů.

Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2430031
DnesDnes149
VčeraVčera705
Tento týdenTento týden149
Tento měsícTento měsíc149

Partnerské weby

apartman banner