0523bylinkářský 2Lichořeřišnice je přírodní antibiotikum a má silné léčivé účinky. Běžně roste na zahrádkách, vyjímá se dobře i na balkoně v květináči. Lichořeřišnice má léčivé květy, listy i semena. Nať se sbírá v době květu rostliny, a to nejlépe za slunečného dne okolo poledne. Semena

se sbírají až po dozrání v září nebo říjnu. Drogu je vhodné užívat při zánětech močových cest, ledvin, prostaty, vaječníků či zánětech dýchacích cest, astmatu, nachlazení, rýmě, kašli, horečce a chřipce. Jejím včasným užíváním můžeme infekční nákazu zničit nebo omezit už v jejím počátku. Působí i jako prevence, je vhodná pro doléčení proběhlých zánětů s hrozbou opakování. V žaludku likviduje bakterie Helicobakter pylori, která je často původcem žaludečních vředů. Lichořeřišnice pozitivně působí při infekčních průjmech. Zlepšuje problémy s inkontinencí, pomáhá odstranit mykózy v pochvě. Doporučuje se pro posílení imunitního systému, dovede ulevit od bolesti hlavy a svalů.

Čaj z lichořeřišnice připravíme tak, že jednu lžičku sušené natě nebo dvě lžičky čerstvých lístků a květů zalijeme čtvrt litrem vroucí vody a necháme deset minut louhovat. Pak scedíme a pijeme třikrát denně. Tinkturu získáme tak, že květy a listy lichořeřišnice nadrobno nasekáme, dáme je do dobře vymyté uzavíratelné sklenice, přidáme semena a zalijeme slivovicí či jinou pálenkou. Vše musí být ponořené, aby nedošlo k plesnivění. Každý den nádobu krouživým pohybem promícháme a louhujeme tři týdny až jeden měsíc. Poté přes jemné plátno nebo jemné sítko scedíme, nalijeme do lahví a uchováme v chladnu a temnu. Užíváme jak vnitřně, tak i zevně k dezinfekci pokožky.

(žuk)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2459187
DnesDnes362
VčeraVčera622
Tento týdenTento týden2313
Tento měsícTento měsíc10133

Partnerské weby

apartman banner