0824co zatěžuje 4Dlouhé vysedávání před televizní obrazovkou, u počítače, velké množství nezdravého jídla, nadváha. To jsou jen některé rizikové faktory pro problémy se srdcem. Co ještě srdce zatěžuje? Víte, že…

 

…cigarety jsou velkou hrozbou i pro umírněné kuřáky? Muži, kteří vykouří jen jednu cigaretu denně, mají téměř o 48 procent vyšší riziko srdečních onemocnění než nekuřáci, u žen je nebezpečí srdečních obtíží ještě větší. Podle mnohých odborných studií většina rizik koronárních onemocnění srdce pochází z kouření jen několika cigaret denně.

...pravidelný pohyb je pro celkové zdraví nenahraditelný? Uspěchaná doba, nedostatek času jsou častou výmluvou, proč upřednostňujeme lenost před fyzickou aktivitou. Přitom by stačilo všude chodit pěšky místo jezdit veřejnou dopravou, výtah nahradit chůzí do schodů, chvíle u televize vyměnit za svižnou procházku, příjemný turistický výšlap do přírody. Rekreační sport utuží zdraví i kondici.

...obvod pasu by u žen neměl překračovat 88 cm a u mužů 102 centimetry? Útrobní tuk představuje pro organismus velké nebezpečí. Metabolicky je velmi aktivní, podílí se na škodlivých krevních tucích, jejichž výsledkem jsou ucpané cévy, vysoký krevní tlak, cukrovka, infarkt. Už při pěti až dvacetiprocentním úbytku tělesné hmotnosti se sníží hodnoty špatných krevních tuků i hodnoty krevního tlaku. Musí však jít o pozvolné, rozumné hubnutí, které bude mít nevratný efekt.

...propagace přísně nízkotučné stravy je minulostí? Kdo chce mít zdravé srdce, ten by se měl zaměřit na středomořskou kuchyni. Ve Středomoří preferují celozrnné potraviny, čerstvou zeleninu, citrusové plody s vysokým obsahem vitaminu C, ořechy, mořské ryby, hojně se používá olivový olej. Riziko kardiovaskulárních chorob včetně infarktu snižuje i hořčík. Bohatým zdrojem tohoto minerálu jsou například kvalitní hořká čokoláda, celozrnné výrobky, listová zelenina.

...také stres je zabijákem srdce? Jestliže jsou jeho dlouhodobou příčinou partnerské krize, složité životní situace, finanční problémy, rovnováha v organismu je tím narušena. Permanentní stres může vyústit v bušení srdce, celkovou slabost, nepravidelný srdeční rytmus, bolesti v hrudi, a to vždy vyžaduje důkladné vyšetření.

(map)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451768
DnesDnes245
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3799
Tento měsícTento měsíc2714

Partnerské weby

apartman banner