2825jsou 1Nessie, jež se proslavila též pod jménem lochnesská příšera, po sobě zanechala množství zkazek, příběhů i „zaručených“ senzací, které úspěšně plnily noviny, časopisy, knihy i filmy. Údajně stále přežívající tvor v podobě obrovského, hrůzu nahánějícího hada se

zapsal mezi velké záhady a mýty našeho světa, které nebyly nikdy dostatečně a spolehlivě vysvětleny. A to navzdory tomu, že se našla řada svědků, kteří ukrutnou příšeru měli spatřit. Některá zvířata nebo lidi, kteří se přiblížili k hladině či se vydali dál na jezero, pak měl záhadný tvor stáhnout pod hladinu a pohltit. Na druhé straně jsou zase mnozí realisté přesvědčenými zastánci toho, že se jedná jen o pouhý výplod bujné lidské fantazie.

Je za vším přírodní jev?

Skutečná pravda však leží zřejmě někde uprostřed. V jezeře Loch Ness se opravdu něco neobvyklého děje, i když zastánci světově vyhlášené příšery budou zřejmě zklamáni. Podle jistých výzkumů a vyjádření odborníků se totiž může jednat o přírodní jev vyvolaný pohyby zemské kůry hluboko pod dnem jezera. Alespoň tak zní vysvětlení Centra pro geologické studie italské národní rady pro výzkum. To upozorňuje, že právě jezero Loch Ness leží na zlomové linii v zemské kůře, která je stále aktivní. Soudí proto, že zprávy o výskytu lochnesské příšery jsou důsledkem seismické aktivity podél zlomu. Chvění zemské kůry totiž vyvolává otřesy půdy, silné hučení nebo i dunění a uvolňuje bubliny plynů, které čeří jinak klidnou hladinu jezera.

Halucinogenní páry v Delfách

Lidé obvykle netvrdí, že spatřili samotnou příšeru, ale popisují pohyby ve vodě, vzdouvání hladiny a velký hluk. To vše potom připisují záhadnému tvorovi, který se ukrývá pod vodou. Příčinou ovšem může být slabé chvění země a uvolnění plynu. V Centru pro geologické studie jsou přesvědčeni, že právě geologickými procesy a jevy se dá vysvětlit celá řada dávných mýtů. Vědci jsou rovněž přesvědčeni o tom, že vize slavných delfských věštkyň způsobovaly halucinogenní páry uvolňující se z geologického zlomu. Bájná tříhlavá obluda Chiméra prý zase obývala vysoce geologicky aktivní místa v dnešním Turecku.

Okno do jiného světa

Třebaže se seismická aktivita podél zlomu může jevit jako určité vysvětlení stovky let trvající záhady, někteří záhadologové se přiklánějí ke zcela jiným teoriím. V místě zlomu může totiž údajně vést propojení například do paralelního světa záhadných zrůdných tvorů nebo prostě okno do jiných světů, kde vládnou zcela jiné podmínky i jiné bytosti. Ať už je ale skutečnost jakákoli, pro mnohé přívržence bude lochnesská obluda stále realitou, i kdyby měla existovat zároveň na zlomové linii stále aktivní zemské kůry…

Pavel Kovář

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2430053
DnesDnes171
VčeraVčera705
Tento týdenTento týden171
Tento měsícTento měsíc171

Partnerské weby

apartman banner