2625co 1Gotický hrad Hazmburk na severu Čech byl v roce 1355 přestavěn. Jeho Bílá věž (opuková) a Černá věž (čedičová) navozují ezoterické naladění, připomínají čínskou monádu (jin a jang). Záhadologové roky spekulují o zdejším podzemí. Ukrývá něco

mimořádného?

Pod zříceninou leží vesnička Klapý, vystavěná na úpatí čedičového sopouchu. Sesuvy půdy zde koncem 9. století doslova smetly asi osmdesát stavení. Jako každý pořádný hrad má i Hazmburk svého ducha, ukrytý poklad a tajemné podzemní chodby. Ta nejdelší údajně vedla až do zámku v Libochovicích, což je samozřejmě nesmysl. Daleko zajímavější je sledování tzv. sesuvného území, což v praxi znamená, že terén se pohybuje. Dnes však zdejším obyvatelům žádné velké nebezpečí nehrozí. Právě díky pohybu terénu je existence tajných chodeb či úkrytů nereálná. Na jednom místě, pod bývalým statkem, je terén pevný, k posuvům zde tudíž nedochází. A právě zde prý něco ukryli nacisté.

I když hrad leží v nádherné romantické krajině Českého středohoří, přesto působí na některé návštěvníky melancholickým dojmem. Podařilo se nám zjistit, že zde byla během II. světové války asi dvacetičlenná skupina protiletecké hlídky. Ta měla ve výbavě i rádiové stanice a různé měřící přístroje. Vojáci byli s velitelstvím spojeni speciální telefonní linkou. Hledali něco?

Kousek od zmiňovaného statku měl stát onen střežený vojenský tábor. Někteří badatelé říkají, že zde dodnes na moderní techniku působí nějaká přírodní anomálie. Je to pravda? Nebo jen další báchorka?

Polozasypané hradní studny v minulosti zavdávaly příčinu k povídačkám o pokladech a tajných vstupech do podzemí. Je škoda, že se žádný podrobný výzkum na hradě romantiků a alchymistů nikdy neuskutečnil.

A tak zdejší duchové mohou dál nerušeně spát.

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2427764
DnesDnes107
VčeraVčera765
Tento týdenTento týden2962
Tento měsícTento měsíc23243

Partnerské weby

apartman banner