0427tajemna 1Jak ukazují doposud objevené části podzemních prostor a chodeb pod hradem v Ledči nad Sázavou, skála, na které už skoro 800 let stojí, je děravá jako ementál. Nedaleko hradu, mimochodem jednoho z nejstarších šlechtických pevností v celých Čechách, jsou ve

skalní stěně jeskyně, kterým se říká Čertovy díry. Pověst říká, že jeskyně vytvořil ďábel po prohrané sázce. Jiné podzemní chodby se nacházejí severovýchodně od kostela sv. Václava. Kdysi prý byly navzájem propojené, část z nich vedla pod Sázavou na druhý břeh a jedna dokonce až na hrad Lipnici. Také k ledečskému kostelu se vztahuje zajímavá legenda: Když musel hradní pán Jan Burián z Říčan odjet do války do cizí země, usnesli se místní lidé, že zvon do kostela, který se právě odléval, pojmenují po něm. Tak se i stalo. Burián odjel do boje a poddaní zvon pověsili do věže. Jednoho dne se sám od sebe rozezněl a dal tím najevo, že hradní pán se konečně vrací z války. Jan Burián přijel až ke zvonu a dvěma prsty jej zastavil - a tyto otisky na zvonu zůstaly až do roku 1806, kdy ve městě vypukl požár a zvon zničil.

Zlomyslný vodník neušel trestu

Kolem Sázavy, plynoucí kolem hradní skály, také žilo podle vzpomínek pamětníků ještě před pár desítkami let několik vodníků. Jeden z nich, malý, asi jen metr vysoký, žil u hotelu Koželužna pod vlakovou zastávkou v Horní Ledči. Rád se producíroval lidem na očích, chodil po vodní hladině na pivo do hospody U Stupáků a strašil při tom lidi. Tak například pouštěl přes jez málo a podruhé moc vody a i jinými způsoby tropil zlou krev mezi ledečskými mlynáři. Když ho ale jednou chytili, svázali a položili na rozpálenou pec, prosil aby ho pustili, že se svými kousky přestane. A tak se i stalo. Druhý vodník žil pod skalou v Mizerově, nejstarší části tohoto posázavského městečka, a lákal lidi do hlubiny napodobováním dětského pláče. Dušičky obětí schovával v doupěti pod placatým kamenem do hrníčků, které si čas od času v přestrojení chodil kupovat k místním hrnčířům. S oblibou se také za jasných nocí procházíval na lukách pod dnešním nádražím. Své druhé sídlo měl pod špičatým kamenem pod Šeptouchovem. Rád prý chodíval místním chalupníkům na hrušky a jablka do jejich zahrad. V zimě pro změnu líčil ve vodě sítě na ledaře, kteří pro řezníky řezali říční led.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451743
DnesDnes220
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3774
Tento měsícTento měsíc2689

Partnerské weby

apartman banner