2606slavnym NOVY2Krasavec s důlkem na bradě. Říká se, že je to otisk Stvořitele, který takto označuje svá nejkrásnější díla. Měl ho francouzský herec Pierre Brice, který bude v dějinách filmu navěky zapsán jako Vinnetou, náčelník Apačů.

 

Úspěšné byly jen čtyři díly

Zfilmované dílo Karla Maye fascinovalo v 60. letech minulého století natolik, že se zvedla doslova „vinnetoumánie“. Když byl v kinech v roce 1962 promítán Poklad na Stříbrném jezeře, diváci byli tak okouzleni, že si vyžádali pokračování. Vznikly další tři filmy, z nichž ten poslední tvůrci nazvali: Vinnetou - Poslední výstřel. Možná si někteří z vás ještě pamatují, že diváci po smrti hlavního hrdiny odcházeli z kina uplakaní. Zvláště divačky nesly konec svého hrdiny těžce. V Německu se prý zvedla vlna protestů a tvůrci se rozhodli, že filmy o Vinnetouovi se budou točit dále. Ovšem nešťastným krokem se ukázala změna režiséra. Kvalita šla dolů a další filmy o statečném apačském náčelníkovi zdaleka takové popularity nedosáhly.

Zrodil se filmový hrdina

Pierre Brice měl modrou krev, pocházel ze starobylého šlechtického rodu. Jeho otec, námořní důstojník, aktivně bojoval proti nacistům a na konci války vstoupil i patnáctiletý Pierre do francouzského Hnutí odporu. Otec si přál, aby vystudoval architekturu, ale Pierra to táhlo k vojenské kariéře. Jeho přání se mu brzy splnilo, přihlásil se jako dobrovolník do války v Indočíně. Počínal si velice statečně a dokonce byl vyznamenán.

Pak se rozhodl, že zkusí štěstí u filmu. Ale příliš se mu nedařilo. Byl sice velice pohledný, ale režisérům se zřejmě zdálo, že jeho talent není dostačující. Snad jen na nějaké reklamy. Kdyby se nezúčastnil filmového festivalu v Berlíně, kde si ho všiml německý producent Horst Wendlandt, kdo ví, jak by to s jeho kariérou dopadlo. Ale zde zasáhla náhoda… a slavný Vinnetou, po kterém v 60. letech minulého století tak šílely ženy a dívky, byl na světě.

Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš

Bohužel, Pierre Brice se navěky stal mužem jedné role. Kdo si vzpomene na jeho další filmy (Gangsterovo děvče, Honba za modrým diamantem atd.)? Snad jen opravdoví filmoví fajnšmekři.

Říká se, že člověk by neměl dvakrát vstupovat do stejné řeky. Pierre Brice se touto zásadou neřídil a v roce 1998 přijal nabídku producentů do snímku Vinnetou se vrací. Bez parťáka Old Shatterhanda v podání Lexe Barkera to přirozeně nemohlo být ono. Životem poněkud „unavený“ chlapík, který se nemohl chlubit již tak pružnou postavou, zklamal na celé čáře. Hlavně ženy, které fascinoval jeho uhrančivý pohled, se s touto změnou nemohly smířit. A tak můžeme jen spekulovat, co by následovalo, kdyby Pierre Brice jako správný šlechtický synek poslechl rad svého otce a věnoval se architektuře. Nebo kdyby ho vojenský život okouzlil natolik, že by dal přednost vojenské kariéře. A co kdyby se Pierre Brice s Horstem Wendlandtem na berlínském festivalu nepotkali? Ztvárnil by Horst Buchholz nebo Christopher Lee, o kterých se jako o představitelích hlavní role uvažovalo, filmového Vinnetoua tak přesvědčivě? Opět zde tedy díkybohu sehrála roli osudová náhoda.

(les)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2505690
DnesDnes159
VčeraVčera590
Tento týdenTento týden3942
Tento měsícTento měsíc17036

Partnerské weby

apartman banner