3012máte1Pórek oddaluje procesy stárnutí

Výborně chutná v zeleninových pokrmech, polévkách, omáčkách, hodí se jako vhodná přílohu k masu či bramborám. Pórek je skvělou surovinou do dušených a zapékaných jídel. Tělu poskytne sacharidy, bílkoviny, vlákninu, vitaminy A, B, C, E, K, velké množství draslíku a vápníku, spoustu důležitých

minerálních látek pro správné fungování organismu. Podle zahraničních průzkumů může tato cibulovitá zelenina sehrávat významnou roli v boji proti vysokému cholesterolu. Konzumace pórku působí také jako prevence vzniku rakoviny, považuje se za prostředek přírodní medicíny, jenž pomáhá cévám oddalovat procesy stárnutí. Doporučuje se proti revmatickým onemocněním a dně, pozitivně ovlivňuje krevní tlak, vhodný je při kašli, účinný i při nadýmání, ve střevě bojuje proti bakteriím a kvasinkám. S jeho konzumací, vzhledem k velkému množství kyseliny listové, by však měli být opatrní lidé s problémy se žlučníkem a ledvinami.

Proč senioři špatně spí

Máte pocit, že čím jste starší, tím hůře spíte? Na problémy s usínáním, častým buzením během spánku, na noční můry si stěžuje více než třetina lidí v seniorském věku. Proč tomu tak je? Dospělému člověku stačí k dostatečné regeneraci organismu v průměru šest až osm hodin nepřerušovaného spánku, ve stáří je to doba mnohem kratší. Po pětašedesátém roce věku se potřeba spánku pohybuje mezi sedmi a osmi hodinami, neměla by však klesnout pod pět hodin. S věkem se podle odborníků například snižuje synchronizace biologických hodin s cyklem světlo - tma a lidé velmi často usnou během dne. Na vině také bývá určitá pohybová omezenost seniorů, u nichž může být změna polohy ve spánku velký problém. Nekvalitní spánek je mnohdy způsoben zvýšenou nemocností doprovázenou bolestmi, ale svou roli sehrává třeba nutkavá potřeba navštívit toaletu. Zanedbatelné nejsou ani psychické faktory. Na kvalitu spánku působí vypjaté emocionální vypětí, tedy hněv, závist, stres, stejně jako radost, neočekávané návštěvy, myšlenky na smysl života.

(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2503885
DnesDnes118
VčeraVčera566
Tento týdenTento týden2137
Tento měsícTento měsíc15231

Partnerské weby

apartman banner