2623kdyžKámen je zosobněním věčnosti, symbolem klidu a mystického trvání. Díky kamenům naši předci navazovali kontakty s „jinými světy“, se záhrobím. Nerosty léčily a umožňovaly i podivné astrální „cestování“. Kolik pověstí o kamenech nám zůstalo zachováno? Pokud se pohnulo s náhrobním kamenem, byla obec

stižena ohněm či jiným neštěstím. V jižních Čechách měli plačící kámen, který se nalézal u venkovského kostelíka. Když někdo v obci zemřel, kámen ronil slzy. U středočeského Jeruzaléma byl zase magický kámen s křížkem. Podle legendy pamatoval návrat svatého Vojtěcha z Říma. Jeden rolník chtěl balvan využít při přestavbě statku a vsadil ho do zdi. Ale kámen několikrát vypadl a nakonec promluvil: „Kdes mě vzal, tam mě zase navrať!“ Polekaný muž v tom spatřoval boží varování a raději ukradený kámen odvezl na původní místo. Navíc ještě nechal sloužit mši a přispěl i na potřeby chudých.

Chytrý poustevník zahnal obry

U Javorého, poblíž Třemšína, vyčníval „Obrův balvan“. Tradovalo se, že Javorý je kouzelný vrch. Stávala tu i poustevna. Poblíž ní chtěli bájní obři postavit nedobytný hrad, ale hned první z nich byl chytrým poustevníkem Benešem zahnán. Obr kámen zahodil, ale zůstala v něm otištěna jeho hruď a kus mohutné paže. Nezapomeňme však ani na skály. Ty mohou léčit, ale i zabíjet. Obchodník z Prachatic, který se jmenoval Hořejš, kdysi dávno objevil v libínské skále úzkou průrvu. Protože byla opředena pověstmi o pokladech, byl přesvědčen, že nějaké zlato a drahé kameny najde. Pokoušel se do skály dostat, jenže puklina byla příliš úzká. Proto do nitra vyslal své dva syny. Dopadlo to špatně, chlapce již nikdy nikdo nespatřil. Zdrcený otec se poté oběsil. U Bukové na Rožmitálsku zase prchala selská dívka před nechtěným nápadníkem. Modlila se ke všem svatým, když tu se před ní rozestoupila skála, aby se do ní mohla schovat. Padající kameny však nápadníkovi rozdrtily nohu. Děvčeti se ho zželelo a brzy se konala svatba. Poblíž trhliny nechali novomanželé vytesat malý křížek s kotvou a srdíčkem, se symboly víry, lásky a naděje.

Jiří Nový

Ochranné amulety a další ezoterické pomůcky najdete na: www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454915
DnesDnes153
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2822
Tento měsícTento měsíc5861

Partnerské weby

apartman banner