0123ELIXÍRVědci se shodují na tom, že délka života se brzo bude blížit 100 až 105 letům. Je samozřejmě otázkou, zda i v tomto věku budeme samostatní a schopní si život vychutnávat, aniž bychom již jen přežívali… Odpovědí na tuto otázku se zabývá tzv. medicína proti stárnutí, známá spíše pod názvem Anti-aging. Je to

relativně nová lékařská specializace, za jejímž vznikem byl demografický vývoj posledních desetiletí. Anti-aging se zrodil v USA, kde se rychle rozšířil v 90. letech minulého století. Již na začátku druhého tisíciletí se tato medicína proti stárnutí začala prosazovat v Evropě, zejména v Německu, Francii, Španělsku a Itálii. V současné době se jí zabývají specializovaná pracoviště i u nás. Existuje tedy nějaký osvědčený elixír mládí? Prý ano, a je velice snadno dostupný.

Jednoduché a fungující zásady

Jak být tedy co nejdéle duševně i fyzicky v kondici? Každopádně lékaři začínají u mozku, jehož proces stárnutí lze zpomalit činnostmi, které brzdí rozvoj aterosklerózy a zajišťují dobrou výkonnost krevního oběhu. Za cvičení paměti se dá považovat luštění křížovek, sudoku, hlasité čtení nebo počítání. Vše by mělo být samozřejmě formou zábavy. Američtí vědci z Yaleské univerzity přišli nedávno se závěry studie, která ukázala, že už jen půlhodinové čtení nějaké oddychové knihy, nejlépe beletrie (nikoli časopisů), prodlužuje život o dva roky. Dále jde samozřejmě o vhodný jídelníček a pitný režim. Zelenina, ovoce, cereálie, rostlinné oleje, ořechy, a samozřejmě další potraviny velmi účinně zpomalují účinky „zubu času“ na náš organismus. Není nutné měnit jídelníček za supertrendy chia semínka, kustovnici čínskou nebo zelený ječmen, důležité je, aby nám jídlo přinášelo i radost. Jde jen o přiměřenost a pestrost. K tomu patří i nějaký ten pohyb, byť by šlo o obyčejnou chůzi. Je to levný způsob, jak do žil vpravit pár endorfinů. Navíc je svižnější chůze ideální prevencí mnoha chorob - od nemocí srdce a cév až po rakovinu. Stačí půl hodiny až hodina denně, ale pravidelně. A v neposlední řadě je důležitá rodina a přátelé. Ale i ti, kteří zůstali sami, si pozitivním přístupem k životu a humorem mohou prodlužovat mládí. Smích je už podle starých filozofů lékem proti stáří.

Šedý zákal není strašák

Je třeba si uvědomit, že stárnou nejen svaly a mozek, ale také smysly. S věkem se zhoršuje sluch, slábnou zrak i čich. Nejčastější příčinou oslepnutí je celosvětově šedý zákal, který je typickou nemocí seniorského věku. Postihuje každého druhého člověka ve věku nad 75 let. Lze jej však úspěšně odoperovat, přičemž jde o rutinní zákrok a není třeba se jej obávat. Naopak, nemocní se oddalováním zákroku připravují o plnohodnotný život a riskují trvalé poškození zraku. Odstranění šedého zákalu podle odborníků navrací starším lidem chuť do života. Není to složité, že? A pokud si po hezkém dni večer s úsměvem nalijete sklenku červeného vína nebo piva, snížíte nejen riziko vzniku onemocnění srdce, ale bude se vám i lépe spát.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454902
DnesDnes140
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden2809
Tento měsícTento měsíc5848

Partnerské weby

apartman banner