„Mám známou, která tvrdí, že se opakovaně stala obětí mimozemšťanů, že byla unesena. Nevěřím na takové věci, ale také si nemyslím, že by byla blázen. Existuje nějaké jiné možné vysvětlení?“ ptá se čtenář Pavel z Náchodska.

Jedna z teorií připouští, že by

lidé, kteří mají zkušenosti s únosy UFO, mohli trpět spánkovou paralýzou. O té se někdy hovoří i jako o spánkové obrně. To je stav mezi fází bdění a spánku. Tělo se v tu chvíli není schopno pohnout, kosterní svalstvo je jako ochrnuté, ale člověk je při vědomí. Tento stav trvá od několika sekund až po několik minut (někdy se uvádí i desítky minut až po hodinu), je velice nepříjemný až děsivý.

K paralýze dochází během usínání (paralýza hypnagogická), nebo při probouzení (paralýza hypnopompická) a může být provázena halucinacemi. Člověk vidí abstraktní obrazy, vnímá  přítomnost dalších osob v místnosti, slyší divné zvuky. Pacienti často mívají dojem, že jsou  sledováni kýmsi, kdo se nepodobá člověku, špatně se jim dýchá a podobně. Právě v takovémto stavu se podle některých vědců velice často odehrávají i mystické zážitky, které někteří lidé popisují jako únosy do UFO.

Statistiky uvádějí, že každý desátý člověk spánkovou paralýzu alespoň jednou zažil a každý tisící ji prožívá opakovaně, několikrát do roka. Frekvence ataků souvisí zejména se stresem, ale spouštěčem může být i únava, fobie, zima v místnosti, nemoc. Často pak jde o kombinaci různých vlivů (například chlad, nepravidelná strava  a životní rytmus).

A věřte, že spánková paralýza provázela kdysi už naše předky. V minulosti se jí říkávalo syndrom staré čarodějnice. Název vycházel z toho, že lidé během ní často vnímali ve své blízkosti další, podle nich nadpřirozené, bytosti a měli pocity dušnosti, tlaku na hrudi, jako by jim na ní někdo seděl. V Africe se spánková paralýza označovala jako „čarodějnice, která jezdí po zádech ochromeného“. Čínská kultura hovořila o duchovi, který člověka tlačí do postele. Japonci užívali pro tento stav název kanashibari - svázaný, přikovaný. V Řecku a na Kypru lidé věřili, že spánková paralýza nastává ve chvíli, kdy se duch se zvířecí podobou (Mora) snaží ukrást člověku řeč, nebo ho chce udusit. Ve Vietnamu přicházíval uprostřed noci „Šedý duch" a unášel oběti. V Zanzibaru se pro změnu démon Popobawa tiskne lidem ve spánku na hrudník tak, že křičí, aniž by vydali hlásku.   

(xar)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452207
DnesDnes114
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden114
Tento měsícTento měsíc3153

Partnerské weby

apartman banner