Zprávy o záhadných létajících objektech i podivuhodných stvořeních z vesmíru se začaly na naší planetě objevovat v hojném počtu po II. světové válce a pak i v dalších desetiletích. Mohlo se tak zdát, že pokud nějaké vyspělé mimozemské bytosti

skutečně existují, začali k nám pronikat a všímat si nás až teprve v polovině 20. století. Jak se však ve starých záznamech ukazuje, jisté aktivity mimozemské civilizace na naší Zemi byly zaznamenány již mnohem dříve.

Stačí připomenout 5. srpen roku 1608, kdy kolem osmé hodiny večer spatřili znepokojení obyvatelé francouzského města Nice tři zářivé útvary, které se řítily po nebi nad zátokou Baie des Anges. V dalších okamžicích se tyto podivné předměty náhle zastavily a vznášely se přibližně metr nad vodou. Záhadná vznášedla či plavidla měla tvarem připomínat protáhlý, zploštělý ovál, přičemž na každém z nich byl vztyčen jakýsi stěžeň. Zátoka pod nimi začala vřít a zvedala se z ní oranžovožlutá pára, doprovázená pekelným hlukem. Z jednoho plavidla se vynořily dvě postavy připomínající lidi, oblečené v červených šatech pokrytých stříbřitými šupinami. Tito tvorové měli ohromnou hlavu se dvěma zářivými kruhovými otvory pro oči. S trubicemi přimontovanými k jakémusi postroji se pak ponořili do vody a asi dvě hodiny se pohybovali kolem svého plavidla. Když se dvojice vrátila dovnitř, všechny tři létající předměty během okamžiku s rachotem zmizely.

Dne 22. srpna téhož roku se podobné plavidlo objevilo jižním směrem v Janově na italském pobřeží, odkud na záhadné návštěvníky vojáci vypálili osm set kulí z kanonu. Ačkoli jim to nijak neublížilo, přesto je reakce lidí zřejmě odradila, neboť žádná bytost plavidlo neopustila. Lidé však přesto propadli panice a dobové zprávy dokonce hovoří o několika mrtvých. Někteří byli totiž ušlapáni davem, jiné skolil nevýslovný strach a další údajně nepřežili podivné záření, které z plavidla vycházelo. Nakonec se tajuplné vzdušné plavidlo velkou rychlostí vzdálilo.

Tři dny poté se jeden koráb opět objevil, tentokrát nad vesnicí Martiguea nedaleko Marseille a půldruhé hodiny se nad ní zdržoval. Přitom vystoupily dvě bytosti, které jako by se oddávaly vzdušnému souboji. Následující týden se dostavily prudké deště červené barvy, v nichž poděšení obyvatelé spatřovali krev. Určitým vysvětlením by mohlo být, že z okolní půdy, bohaté na bauxit, se z nějakého důvodu zvedl červený prach. Kostely v okolí však po čtyřicet následujících dní doslova přetékaly davy lidí prosících, aby byli ušetřeni před nastávající katastrofou, ať už se jedná o cokoliv.

Líčení těchto událostí v místních archivech jsou často nejasně formulovaná. Přesto zůstává pozoruhodné, že množství lidí na třech různých místech mělo tak podobný zážitek, navíc v době, kdy neexistovala žádná vznášedla a letadla. Existovala ovšem víra ve vzdušná vidění, například vojska pochodující na obloze. Tyto úkazy se však později podařilo vysvětlit působením faty morgány, kdy se skutečné obrazce za určitých vhodných podmínek mohly vzdušně přenášet a zjevovat na poměrně velké vzdálenosti.

PAVEL KOVÁŘ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2502635
DnesDnes140
VčeraVčera748
Tento týdenTento týden887
Tento měsícTento měsíc13981

Partnerské weby

apartman banner