Na podzim oslavíme sté výročí vzniku Československa. Jsem ročník 1932 a když jsem začala rozum brát, začala II. světová válka. Takže si spíše vzpomínám na vyprávění mojí maminky, která se narodila v roce 1905. Nebyli jsme sice chudí, ale bohatí také ne, žili jsme na Valašsku, kde byla bída. Tatínek pracoval na dráze jako úředník, byl tzv. pod

penzí, což se tenkrát cenilo. Maminka byla v domácnosti, ale služebnou jsme neměli. Každý týden k nám chodila teta, která přemlouvala maminku, aby s ní šla v neděli do kina. Říkala jí: „Ale Mařenko, vždyť je to jen koruna.“ Maminka se většinou přemluvit nechala, protože každý týden byla premiéra nějakého nového filmu, třeba s Adinou Mandlovou, kterou obdivovala. Žili jsme skromně, maminka však měla bohaté příbuzné v Ostravě a po svých sestřenicích dostávala elegantní šaty i boty. Těm lepším se prý říkalo „popperky“, ale nemohl si je dovolit každý.

Rádio jsme si pořídili až těsně před válkou. Do té doby jsme se bez něj museli obejít, ale to nevadilo. V neděli jsme chodili do kostela, Valašsko byl kraj hluboce věřící. Maminka nám vždycky v sobotu večer připravila sváteční oblečení. Byly jsme se sestrou skoro stejně veliké, ale náš starší bratr byl filuta. Vždycky nám potají oblečení vyměňoval a pak měl legraci z toho, jak se hádáme. Po mši šla maminka domů vařit a tatínek do hospody na pivo, nebo do kavárny na čtvrtku červeného vína. Po obědě někdy přišly tetky a povídalo se. Hospodyňka musela mít vždycky napečeno, bez toho se neděle neobešla. Žili jsme v pronajatém domku v bytě s kuchyní, parádním pokojem (tak se tomu tenkrát říkalo) a ložnicí, kde jsme spávali my tři sourozenci s rodiči. Koupelnu jsme neměli, jen takovou místnost s vanou, kde maminka prala velké prádlo. Jestli byl život za první republiky lepší? Nevím, byla jsem malá. Ale maminka na ni stále vzpomínala, protože ani za krize ve 30. letech jsme se tak špatně neměli. Mám však pocit, že lidé k sobě měli blíž a peníze nebyly měřítkem hodnoty člověka.

Marie H., Vsetínsko

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454384
DnesDnes418
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2291
Tento měsícTento měsíc5330

Partnerské weby

apartman banner