Slánská hora plná tajemství

Děkuji za článek Portál ze záhrobí, který u vás vyšel v říjnu tohoto roku. Autor se opravdu nemýlí, na vrcholu již neexistující části Slánské hory (odtěženo lomem) se nacházela sluneční svatyně ve zbytku kráteru této sopky, tzv. Nemethon druidů, navazující na

pravěké šamany. Portál ze záhrobí jsem poznal osobně. Keltové na hoře nikdy nebydleli. Sůl, sirné výpary a nedostatek vody, to vše jim nesvědčilo. Žili proto opodál.

I ve středověku měšťané Slaného nepostavili hrad na hoře, kde by to bylo z obranných důvodů vhodnější, ale uprostřed města. Někteří lidé však o jeho existenci pochybují. V bývalém lomu hory se prý zjevují duše sebevrahů a satanisté tam mají své obřady.

O pohřebišti rovněž vím. Našly se zde stopy pravěkých lidí. Na jižní straně opravdu straší. Zjevuje se tam lékař a alchymista Pietro di Cavalli, který byl roku 1420 zabit husity na pražském předměstí.

Vím i o ztraceném studentovi a jeho tajemství. Svého času byla na Slánské hoře rozhledna, kterou používali nacisté. Již však neexistuje, stojí jen její základy.

Největším znalcem archeologie pravěku a počátků středověku na zde zmiňovaném místě byl doktor Václav Moucha, slánský patriot, historik a archeolog. Horu před úplným zničením zachránil profesor Václav Vilém Štech, největší odborník na baroko. Také ji studoval psychotronik Ing. Kozák a mineralog a vysokoškolský učitel docent Kašpar, spolu se mnou.

Z geologického hlediska existují svým složením ve střední Evropě pouze dvě takové hory - Slánská a další, kterou najdeme v Maďarsku. Slánská hora se jeví jako vyhaslá sopka. Když však v 18. století vybuchla Etna na Sicílii, bylo zaznamenáno, že i Slánská hora se otřásla rachotem a nad jejím vrcholem se objevil tmavý dým. Dodnes v zimě vane z puklin a spár hory velmi teplý vzduch.

Horu chrání velice silná bytost - Duch hory. Někteří tvrdí, že má podobu starce a mladíka současně, ale ve skutečnosti jde o draka.

J. Šrámek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2581278
DnesDnes171
VčeraVčera801
Tento týdenTento týden171
Tento měsícTento měsíc11642

Partnerské weby

apartman banner