Patronkou Polska je Černá madona z Čenstochové

Se zájmem jsem si přečetla článek z čísla 48 od Petra Blahuše, který pojednává o Černé madoně z Llucu. Měla jsem možnost vidět také jednu z Černých madon, které jsou považovány

za zázračné, a to v Čenstochové. Je to sice již spoustu let, ale pamatuji si dodnes, jaký dojem na mne její obraz udělal. Prý je to páté nejnavštěvovanější poutní místo v Evropě. Mohu potvrdit, že v době mé návštěvy se zde nacházelo opravdu velké množství poutníků. U mnoha z nich bylo na první pohled jasné, že mají nějaký zdravotní problém. Poutníci věří, že jim Černá madona pomůže k uzdravení.

Říká se, že obraz namaloval evangelista svatý Lukáš, ale to je možná jen legenda. A také to, že jedním z jeho majitelů byl sám římský císař Konstantin Veliký, který povolil křesťanství. Ví se, že v době husitských válek napadli klášter v Čenstochové husité. Obraz chtěli zničit. Podle další legendy se jeden z nich o to pokusil a vzápětí padl mrtev k zemi. Má čenstochovská Černá madona opravdu takovou moc? Bezpochyby ano. Vždyť prý pomohla Polákům i v době švédskopolských válek v 17. století. Od té doby je patronkou Polska.

Anna B., Český Těšín

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2581284
DnesDnes177
VčeraVčera801
Tento týdenTento týden177
Tento měsícTento měsíc11648

Partnerské weby

apartman banner