Pestré osudy korunovačních klenotů

V roce 1918 jsme náhle měli korunovační klenoty, ale jaksi chyběl král. Vznikl tedy problém, kam s nimi. Navrhovalo se odložit je do muzea jako běžný sbírkový předmět. Tomáš Garrigue Masaryk se této otázce nevěnoval až do doby, kdy církev zdůraznila nejen historický

význam klenotů, ale i jejich církevní a duchovní rozměr. A tak byly v roce 1929 klenoty vystaveny v katedrále sv. Víta. Patnáctého září roku 1939 byly vyzvednuty z komory a klíče dostal prezident Edvard Beneš. Klenoty byly zabaleny do dřevěné bedny, naloženy do limuzíny Tatra 80 a pod vedením ministerského rady Bohumila Člupka odvezeny v doprovodu dalšího auta z Pražského hradu. Teprve během jízdy byl otevřen rozkaz s cílem cesty – Trenčín! Přes veškerou snahu o utajení, ještě tento večer vysílal italský rozhlas zprávu o odvozu pokladu z Pražského hradu. Po dramatické cestě dorazily klenoty do Trenčína a byly uloženy ve zdejší pobočce České národní banky. Vlivem nové politické situace na Slovensku se začátkem října roku 1939 urychleně převezly zpět do Prahy. Až do konce války byly uloženy ve sklepení Tereziánského křídla Pražského hradu. Není pravda, že to bylo místo neznámé a utajené. Malou komůrku s dveřmi na zámek hlídal 24 hodin denně policista.

Genius loci českého národa

Na světové výstavě v New Yorku se vystavovaly kopie klenotů. Fotografie prezidenta Beneše z výstavy pak vyvolala dohady, zda jsou klenoty stále v Praze a zda jsou pravé. Prezident Beneš při této příležitosti pronesl řeč o symbolu státu, který sice již neexistuje, ale jistě zase bude. Okolo korunovačních klenotů existuje také spousta pověstí a legend. Korunovační klenoty mají samozřejmě svoji magickou ochranu již od doby Karla IV. Síla této ochrany je úměrná síle a počtu lidí, pro které nejsou klenoty jenom pouhým předmětem, ale symbolem genia loci Českého národa. Nejznámější legendou je asi ta o tom, že si korunu položil na hlavu Reinhard Heydrich. Ať už je to pravda nebo nikoli, dopadl brzy špatně.

Sedm klíčů – čtrnáct zámků

Připadají vám tyto počty podivné? Nic záhadného na tom není. Sedm klíčů odemyká sedm zámků v kapli sv. Václava, ale také zámky od skříňky, ve které jsou klenoty uloženy. Po válce se našly v Černínském paláci další tři sady klíčů (jeden klíč chyběl). Klíče byly vyrobeny nedokonale a nešlo s nimi odemknout všech sedm zámků. Oficiálně existuje pouze jedna sada klíčů. Tu mají nyní v držení prezident republiky, předseda vládyarcibiskup pražskýpředseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátuprobošt Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze a primátor hlavního města Prahy. Kdo kdy během historie držel klíče, je velice zajímavé a vypovídá to o politické situaci v zemi. V roce 1938 to byla Kancelář prezidenta republiky, v roce 1941 až 1943 zastupující říšský protektor. V roce 1966 si opět všechny klíče převzala Kancelář prezidenta republiky. K rozdělení klíčů pak došlo až v roce 1970.

Jan Šindel

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2672960
DnesDnes660
VčeraVčera950
Tento týdenTento týden1610
Tento měsícTento měsíc17852

Partnerské weby

apartman banner