Jak často marodíte? Jednou nebo vícekrát ročně? Ze statistických údajů vyplývá, že Češi co do počtu hodin, které stráví doma s neschopenkou, patří k nejhorším mezi sledovanými evropskými zeměmi. Denně marodí sedm Čechů ze sta. Na vině je nejen

skutečnost, že zanedbáváme preventivní lékařské vyšetření, dochází na ní necelých jedenáct procent obyvatel, ale celkový životní styl Čechů nelze označit za příliš zdravý. Například při nákupu potravin upřednostňujeme kvantitu před kvalitou, o pravidelnosti v jídle nebo spánku nemůže být vůbec řeč. I v konzumaci alkoholu jsme na pomyslném vrcholu příčky v jeho spotřebě. Nejméně jednou týdně pije nějaký alkoholický nápoj téměř polovina dospělých Čechů, vícekrát než jednou týdně konzumuje alkohol jednadvacet procent občanů. V rámci Evropy patříme také k silných kuřákům. Ani pravidelný sport, pohyb nejsou naším oblíbeným koníčkem a vyhledávanou volnočasovou aktivitou. Podle statistických čísel se pravidelně věnuje fyzické aktivitě necelých dvacet procent Čechů.

Co by mohlo tato smutná čísla zvrátit, jak být fit? Chce to zaměřit se na pestrý, zdravější jídelníček. Nezapomínat na pět porcí ovoce a zeleniny denně, omezit konzumaci červeného a prorostlého masa, uzenin, sladkostí, cukrovinek, méně solit. Chce to také více se hýbat. Už třicet minut mírného pohybu denně, například chůze zvyšuje hladinu buněk imunitního systému a organismus tak dokáže lépe bojovat s infekcí. I chůze v rychlejším tempu, do schodů se počítá. Důležité je i otužování. Pokud člověk naučí své tělo na změnu teploty, bez toho, že by ohrozil své zdraví, podpoří tím pohotovost krevních cév, které potom dokáží pružněji reagovat. Významnou roli pro posílení zdraví je pozitivní myšlení. Mnohé zdravotní poruchy a choroby mají svůj původ v negativních emocích, v negativním postoji k životu, sami k sobě. Řadě zdravotních potíží lze předejít, když se člověk naučí pozorněji naslouchat svému tělu i svému vnitřnímu já. Neměl by zapomínat na odpočinek, relaxaci, nemyslet pouze na povinnosti všedního dne a starosti. K pevnějšímu zdraví nesporně přispívají  nejrůznější koníčky, záliby, přátelé, cestování a další příjemné stránky života.

(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451506
DnesDnes603
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3537
Tento měsícTento měsíc2452

Partnerské weby

apartman banner