Mezinárodních dnů můžeme slavit bezpočet a je tedy nasnadě, že i tak významná hvězda, jakou Slunce je, musí mít svůj den. Ten připadá na 3. května. Podívejme se na Slunce nejprve z pohledu vědy.

Slunce je hvězda, která obíhá okolo

středu Mléčné dráhy ve vzdálenosti od 25 000 do 28 000 světelných let. Oběh trvá přibližně 226 milionů let. Tvoří centrum sluneční soustavy, od Země je vzdálená asi 150 milionů km. Jde tedy o hvězdu Zemi nejbližší. Její hmotnost je přibližně 330 000krát větší než hmotnost Země a představuje 99,8 % hmotnosti sluneční soustavy. Stáří Slunce se odhaduje na 4,6 miliardy let a svítit by mělo ještě asi pět až sedm miliard let. Takže co se týká tohoto významného zdroje energie, můžeme být ještě hezkou řádku let v klidu.

Jak je Slunce pro život na Zemi důležité, věděli už v antickém Řecku nebo Egyptě, kdy bylo uctíváno jako božstvo. V Řecku byl bohem Slunce Helios, ve starověkém Římě se nazýval Sol a ve starověkém Egyptě , Ra či Amon. První písemné zmínky o pozorování Slunce pocházejí z období 2000 let př. n. l. ze starověké Číny. V astrologii je Slunce symbolem vitality a zdraví. Většina kultur považovala Slunce za symbol života a znovuzrození.

Zatmění Slunce

Zajímavým astronomickým jevem je zatmění Slunce, které nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně, nebo zcela, zakryje. Taková situace se objevuje, jen pokud je Měsíc v novu a Slunce i Měsíc jsou při pohledu ze Země v jedné přímce. Na části Země, kde je zatmění pozorováno, dochází k výraznému setmění, ochlazení, kolem černého středu Slunce je vidět výrazná záře sluneční koróny, objeví se hvězdy i některé planety. Na takový stav reagují některá zvířata velice citlivě a v minulosti byl spojován s mnoha mystickými událostmi.

Pohled astrologie

A co na Slunce říká astrologie? Osoby, které jsou pod vlivem Slunce, bývají druhým oporou, mají intuici, jsou optimistické, silného charakteru, mají vrozenou autoritu a nepodléhají okolí. Tyto osoby nic nevzdávají předem, mají smysl pro humor, překypují srdečností a vitalitou, avšak jsou také mocichtivé a názory mění tak, jak je pro ně samotné potřeba. Podle astrologů Slunce podporuje krutost, podezíravost a touhu ničit. Ovládá mozek, nervovou soustavu, srdce a cévy, zrak a pravou část těla. V jednom znamení zvěrokruhu setrvává asi měsíc.

Podle indické mytologie se Slunce vlastně pohybuje ve voze taženém sedmi koňmi, kteří reprezentují sedm světelných paprsků. Také hudba má svou sedmitónovou stupnici, podstata prostoru akáša se skládá ze sedmi hustot. Sluneční systém „pluje“ uprostřed sedmi lók, sedmi plání vědomí. V indickém kalendáři je sedm dní představujících sedm planet, pojmenovaných ve Sluneční soustavě. Tělo člověka je podle ájurvédy složeno ze sedmi „tkání“.

A tak využijme indickou védickou astrologii k vyjádření, co je pro nás Slunce - je příčina dne a noci, centrum všeho života, síly, energie a dárce prány všem žijícím bytostem.

Ludmila Veselá

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457103
DnesDnes229
VčeraVčera736
Tento týdenTento týden229
Tento měsícTento měsíc8049

Partnerské weby

apartman banner