Přední Kopanina tvoří samostatnou městskou část Prahy. Pokud náhodou máte trochu volného času a vaše inspirace zrovna vyhlásila generální stávku, předkládám vám malý recept na jeho využití. Určitě se vám bude líbit. A je úplně jedno, jestli se řadíte mezi

domácí, nebo zda jste matičku stověžatou jen poctili příležitostnou návštěvou.

Kousek od tamní autobusové zastávky se krčí čerstvě opravená barokní kaplička. Ta je přilepena k vysoké obvodové zdi budovy někdejšího hospodářského dvora. Patronkami svatyně byly svatá Ludmila a Marta. Nyní se ale pod krovem kaple ukrývá kuriózní expozice. Dle certifikátu jí dokonce patří primát nejmenšího vlastivědného muzea u nás. „A možná i ve střední Evropě,“ informuje mě pan Takač, který společně se svojí chotí Světlanou vykonává službu průvodce. Informace zavěšené na bočních zdech kaple seznámí příchozí s dlouhou historií Přední Kopaniny. Místo po oltáři pak vyplňuje vitrína. Do ní byly instalovány ukázky archeologických nálezů objevených na území této městské části. Nejstarší předměty spadají svojí datací do období šestého tisíciletí před naším letopočtem. Nejnovější pak pocházejí ze 16. století.  

Opukový lom přírodní památkou

Název Kopanina podvědomě navozuje představu místa, kde byly pracně dobývány nerostné suroviny. A skutečně je to tak. Poněvadž již od středověku se tady lámala zlatavá opuka, která vdechla nezaměnitelný ráz reprezentativním stavbám historického centra našeho hlavního města, sochařským dílům či zemědělským usedlostem vesnic na západním předpolí Prahy. Bez hřejivých tónů opukových zdí kamenných statků by mnohé pražské periferie pozbyly svoji charakteristickou tvář. Zdejší opukový lom dodnes dodává dekorativní i stavební kámen určený především k rekonstrukci památkově chráněných objektů zbudovaných ze shodného materiálu. Těží se ale šetrnými metodami, protože samotný lom patří mezi významné geologické lokality a je zapsán do seznamu přírodních památek.

Nádhernou ukázku využití místní opuky spatříme ihned vedle muzea. A její prohlídkou poznáme i další poklad Přední Kopaniny. Jedná se o románskou rotundu svaté Máří Magdalény. Ačkoli se středověký kostel během 18. století zčásti proměnil v trosky, pozdější obnova a rozšíření se uskutečnily s mimořádným citem. „Myslím, že naše rotunda je hezčí než ta na Budči,“ patrioticky dodává pan Takač.

Většina zařízení interiéru pochází z 19. století, původní inventář rotundy zastupuje masivní raně gotická křtitelnice.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2475563
DnesDnes152
VčeraVčera579
Tento týdenTento týden1904
Tento měsícTento měsíc7193

Partnerské weby

apartman banner