Půvabné městečko Nové Město nad Metují v kouzelném koutě Podkrkonoší je vystavěno na strmém skalním útesu. Jeho podzemí skrývá hned dva velké poklady. Problémem je, jak je získat. Podle místních legend bohatství střeží nejen samotný Satan, ale také

drak. Ďábel se tu často zjevuje v podobě černého psa s ohnivýma očima. Jediným dnem, nebo vlastně nocí, kdy je možné dostat se k pokladu pod starým hradem Výrov na jižním okraji městečka a nezaplatit přitom za svoji troufalost životem, je Svatojánská noc. Tehdy cestu k pokladu nebojácnému odvážlivci ukáže zář dukátů vycházející z podzemí.

Kdo osvobodí zakletou princeznu?

O druhém pokladu, o kterém se zmiňuje další novoměstská legenda, vypráví Eva Klemtová z blízkého Slavoňova: „Poklad se nachází někde pod zemí nedaleko novoměstského zámku v místech, kde dříve stávala kaplička Čtrnácti svatých pomocníků. Zlato má být střeženo drakem, což je taková místní rarita!“ Podle jejího vyprávění se ovšem z pokladu může radovat jen ten, komu se zároveň podaří osvobodit zakletou princeznu z novoměstského zámku. „Dalším problémem je získat klíč od podzemí, kde je poklad schován. Ten je potřeba vyrvat ze chřtánu ohnivého psa, pravděpodobně samotného Lucifera, který se občas za větrných nocí zjevuje v údolí Metuje pod městečkem v okolí Beranova mostu,“ dodává zapálená lokální patriotka.

Nedaleko od města se do Metuje vlévá úzkým Klopotovským údolím Slavoňovský potok. Kdysi se tu v místech, dnes nazývaných Mertova díra, těžilo stříbro. V nejužším místě rokle, kde stěny svírají skály, leží uprostřed vodního toku velký plochý kámen. Na jeho vrchní ploše je prohlubeň připomínající otisk koňského kopyta. Místu se odedávna říká Čertova šlápota a váže se k němu prastará pověst o vzdušné honičce čarodějnice s ďáblem. Ten prý skočil z vysoké skály takovou silou, až při dopadu vytlačil do kamene své kopyto.

Přízrak Zlé Mandy

Nejenom kvůli pověstem o bohatství se však vyplatí navštívit Nové Město nad Metují. Jeho dominantou, nepřehlédnutelnou z jakékoli strany, je velký renesanční zámek vystavěný na místech starého hradu. Z původní pevnosti se zachovala velká obranná věž, tzv. bergfrit. Zámek, na jehož zdech můžeme vidět ještě zbytky původních renesančních sgrafit, je dnes v soukromých rukou, ale jeho sbírky jsou veřejnosti přístupné. A to včetně unikátní zámecké zahrady. 

Ovšem i na zámku v Novém Městě nad Metují se vyskytuje přízrak. V noci se tu zjevuje černě oděná dávná majitelka panství Marie Magdaléna Lobkovicová - Trčková, která zemřela v roce 1633. Ta za svého života sice proslula servilností k výše postaveným osobnostem a jistou mírou diplomacie, ale ke svým poddaným byla naopak velmi krutá (dnes se takovým lidem říká cyklista - nahoru se hrbí, ale dolů šlapou). V roce 1628 se kvůli ní dokonce ze zoufalství vzbouřili sedláci na sousedním opočenském panství. Proto jí místní lidé potajmu říkali Zlá Manda a tvrdili, že si její duši vzal sám ďábel. Po smrti pak duch této, ve skutečnosti nešťastné, ženy bloudí jako přízrak novoměstským zámkem vždy předtím, než se stane nějaké neštěstí.

Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2449717
DnesDnes132
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden1748
Tento měsícTento měsíc663

Partnerské weby

apartman banner