Čtenářka Milada se redakci svěřila: „Patřím k ženám, které si každé jaro slibují, že zhubnou do plavek, jak se říká. Jenže se mi to zatím nikdy nepodařilo, naopak, má hmotnost má už několik let vzestupnou tendenci. Psali jste o Bachových květových esencích, že pomáhají v různých životních situacích. Nedají se ty kapky využít i na hubnutí?“

S otázkou jsme se obrátili na

regresní terapeutku a kinezioložku Markétu Humplíkovou - Chudinovou, která s Bachovými květovými esencemi pracuje.

Markéta upozorňuje: „Jestliže vám někdo řekne, že existuje přípravek, který hubnutí obstará za vás, nemluví pravdu. Bez vlastní píle, vůle, pohybu a zdravého jídelníčku vám nepomůže nic. Ani Bachovy esence nejsou přípravkem na hubnutí, ale mohou člověka v jeho úsilí podpořit.“

A kterou ze škály esencí, kterých je celkem devětatřicet, zvolit?

„To je velmi individuální, vždy to záleží na okolnostech.“

Můžete alespoň naznačit, uvést nějaký příklad?

„Možná vám leccos vysvětlí připomínka základních modelových situací, s nimiž se během snah o hubnutí potýkají mnozí bojovníci s nadváhou.

Jsou například lidé, kteří začnou s dietou, pravidelně cvičí, dbají na zdravý životní styl. Mučí se a odpírají si všechny lákavé dobroty. A pak si jednoho dne řeknou - ‚Dám si jen malou tabulku čokolády, ono se nic nestane…‘ A jsou zase na začátku. Pokud k nim patříte a podobných scénářů jste již absolvovali několik, pravděpodobně potřebujete esenci POUPĚ KAŠTANU (Chestnut bud).

S opakováním stále stejné chyby a porušením toho, co jste s velkým úsilím započali, přicházejí často i pocit viny, výčitky, sžíravý hlas svědomí. Trápíte se, což vám nijak neprospívá. Jen plýtváte energií, kterou byste mohli využít na nový začátek. Skončit s obviňováním sebe sama vám pomůže SKOTSKÁ SOSNA (Pine).

Získáte znovu sílu začít s dietou, ale kila nejdou dolů tak rychle, jak jste si představovali. Zvyšujete na sebe nároky, někdy už jsou vaše hranice vyšroubované na maximum a spokojenost stále nepřichází. NETÝKAVKA (Impatiens) vás zastaví a dodá vám trpělivost, kterou potřebujete. Každé tělo má své tempo, které je nutno respektovat.

Možná jste zhubli několik kilogramů, jenže najednou se jazýček váhy zastavil na jednom místě. Ať děláte, co děláte, čísla na displeji se nemění. Začínáte propadat malomyslnosti, nejraději byste snahu vzdali a celé to zabalili. V hlavě vám hlodají myšlenky, že je to na nic, že to nemá smysl, ale přesto ještě někde v koutku duše doufáte, že to nějak půjde. Pro dodání odvahy a posílení motivace sáhněte po HOŘCI (Gentian). Pokud vás ale opustila i ta nejmenší jiskra víry, propadli jste pocitům bezmoci a zoufalství, z těchto pocitů vás jistě vyvede HLODAŠ (Gorse).

Na úplném začátku, v průběhu i na konci celého snažení vás mohou ovládat negativní pocity k vašemu tělu. Zadek je stále tlustý, stehna třou moc o sebe, břicho je povolené, nemáte rádi své paže… V tomto případě bude vaším nejlepším přítelem PLANÉ JABLKO (Crab Apple), které vám to pomůže změnit. Když začnete mít tělo rádi, začne s vámi více spolupracovat, a to i v oblasti hubnutí.

Na hubnutí potřebujete dostatek energie. Pokud jste rychlou energii hledali ve sladkostech, nyní vám může chybět. Zde se musíte hlouběji zamyslet nad tím, kde je podstata vaší únavy. Pokud jste mentálně, ale i fyzicky naprosto vyčerpaní z každodenního stresu, z tempa doby, vzpruží vás OLIVA (Olive). Jestliže se cítíte mentálně naprosto prázdní a unavení, nejraději byste cvičení odložili na zítra, nebo na pozítří, nebo na příští týden, prostě až na někdy, k překonání tohoto stavu potřebujete HABR (Hornbeam). Pokud jste člověk opačného extrému a neustále překračujete své energetické možnosti až na samý pokraj vyčerpání, z rozjetého kolotoče vám pomůže vystoupit DUB (Oak).

V případě, že jste navenek usměvaví, bezstarostní, ale uvnitř vaší duše se skrývá mnoho zármutku a strachu, který kompenzujete jídlem, do rovnováhy vás dostane ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ (Agrimony). Pokud si jídlem kompenzujete stres, přetížení zodpovědností, příliš silný tlak, který vás žene k naplnění úkolů a cílů a víte, že vám jídlo pomůže na chvíli zapomenout na vaše problémy a starosti, je na místě užít JILM (Elm). Dodá vám sílu překonat a zvládnout těžkosti a problémy, které se náhle začaly jevit jako nezvladatelné. A ještě jsou tu dvě velice důležité esence, které vám pomohou překonat pocity, které druhým často nepřiznáte a rádi je ukrýváte i před sebou samými. Je to CESMÍNA (Holly), jejíž čas přichází ve chvíli, kdy se začnete srovnávat s  kolegy, přáteli, kteří jsou od přírody hubení a krásní. Proto je také možná ze srdce nenávidíte, závidíte jim jejich vyrýsovanou postavu. V tu chvíli se můžete cítit jako oběť - ‚Proč zrovna já musím takhle vypadat. Je to nespravedlivé. Já každý den dřu a on/a nic nedělá.‘ S pocity zahořklosti vám pomůže skoncovat VRBA (Willow).

I když využijete esencí, nesmíte zapomenout ani na pohyb a stravu, které, jak už jsem uváděla, zůstávají nejdůležitějšími aspekty při snižování nadváhy. Bachovy esence vám pomohou uvést se do vnitřní rovnováhy a eliminovat nástrahy stresu. Hubnutí vám díky tomu půjde snáze a s úsměvem.“

(zem)

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 725 240 439

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455889
DnesDnes468
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3796
Tento měsícTento měsíc6835

Partnerské weby

apartman banner