Hned dvě nejobávanější paranormální zjevení děsí podle prastarých legend „bránu Orlických hor“, rodiště Karla Poláčka, Rychnov nad Kněžnou.

Vlkodlak, hned po upírovi nejobávanější a v Čechách poměrně

vzácné zjevení, vycházel vždy o půlnoci ze svého hrobu na starém hřbitově u kostela sv. Havla a zabíjel městské ponocné tím, že jim vdechoval do jejich trubek svůj smrtelně jedovatý dech. Podle legendy byl vlkodlak za svého života rychnovským měšťanem Dejmkem a po svém převtělení děsil vražděním město několik dlouhých desetiletí, než se našel odvážlivec, který se rozhodl zbavit Rychnov jeho prokletí. Počkal si, až vlkodlak vstane z hrobu a vydá se na svou strašnou pouť městem. Vykopal Dejmkův hrob, vzal z něho jeho staré polorozpadlé šaty a utíkal s nimi na kostelní věž. Přízrak ho pronásledoval, ale statečný muž, jehož jméno se v městských kronikách nedochovalo, na nic dál nečekal a začal zvonit. Když se nočním Rychnovem rozezněly zvony, vlkodlak se zřítil z věže na kamennou dlažbu. Jakmile vysvitlo slunce, byla přízraku rýčem useknuta hlava a bezhlavá mrtvola byla znovu pohřbena do vysvěceného hrobu. Od té doby už toto zjevení Rychnov nikdy neděsilo.

Je zajímavé, že i v rychnovské čtvrti Nové domy se měly svého času zjevovat přízraky hned tuctu sťatých rytířů. Noc co noc projížděly tu samou trasu k městské studni, ve které pokaždé zmizely.

Záhadná smrt kněze

Ke kostelu svatého Havla se vztahuje ještě jedna pověst. Podle ní se ve svatostánku každou noc samy od sebe rozsvěcovaly svíce a zjevoval se tu přízrak modlícího se pátera. Ke všemu našel kostelník jednoho rána před oltářem tělo mrtvého kněze. Co s ním? „Podle démonologických praktik nesmělo být takové tělo vyneseno z kostela ani dveřmi, ani oknem,“ upozorňuje badatel Martin Stejskal. Mrtvole byla proto, podobně jako vlkodlakovi, lopatou useknuta hlava, dána pod jeho levou ruku a tělo bylo z kostela vyneseno narychlo vybouraným otvorem poblíž dveří.

Když byl o mnoho let později hřbitov u kostela svatého Havla zrušen a ostatky zde pohřbených nebožtíků byly přeneseny na jiné místo, duše těch, které lidé z nějakého důvodu zapomněli nově pohřbít, se objevovaly v podobě malých uzlíků na kamenech kolem chrámu.

Socha zahrozila vandalům

Celá řada pověstí se vypráví také o druhém rychnovském svatostánku, kostelu Nejsvětější Trojice. V něm má být pohřbený upír. Kostel stojí na místě původního, ještě dřevěného, svatostánku, který byl postaven tam, kde lasička ukázala architektovi v zemi velký poklad.

V roce 1666 byla při přestavbě kostela do jeho zdí zazděna socha svatého Kryštofa. Ta jednou svým hrozícím kyjem k smrti vyděsila bandu výrostků, kteří po ní házeli kameny. To ale ještě nic není proti zjevujícímu se strašnému upírovi, který rdousil a vysál mnoho obětí. Za svého života byl rychnovským purkrabím Bartolomějem Babou, jenž nemilosrdně týral své poddané, takže ani po smrti nedošel klidu.

Vzhledem k tomu, že jak upír Baba, tak vlkodlak Dejmek byli členové rychnovské samosprávy, zdá se, že zdejší úředníci byli ve středověku černou skvrnou na tváři jinak půvabného Rychnova nad Kněžnou.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453392
DnesDnes88
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1299
Tento měsícTento měsíc4338

Partnerské weby

apartman banner