Někteří lidé mají tolik práce a nedostatek času, že by potřebovali být přinejmenším na dvou místech najednou. Ale i ti, kteří celkem poklidně vykonávají své povinnosti, zatouží být alespoň na chvíli u svých bližních, známých nebo tam, kde se něco

důležitého odehrává. O možnosti být na dvou místech najednou si ovšem můžeme nechat jenom zdát. Avšak vzdor všem přírodním zákonům existují přesvědčivé zprávy o lidech, jimž se toto zdánlivě nemožné přání podařilo uskutečnit.

Jedním z nejúžasnějších příkladů tohoto jevu, známého jako bilokace, je život španělské františkánky Marii Coronel de Agreda, která žila v letech 1602 až 1665. Maria se od osmnácti do devětadvaceti let více než pětsetkrát objevila v Severní i Jižní Americe, ačkoli nikdy neopustila klášter ve španělské Agredě!

Tajemná učitelka

Když španělská církev ve dvacátých letech 17. století rozšiřovala své misijní působení v Severní a Jižní Americe, objevil jeden z misionářů, Alonso de Benavides, mezi některými Indiány dnešního Nového Mexika silný křesťanský kult. Něco tak neuvěřitelného tehdy nikdo nečekal, a proto se všichni snažili zjistit, jak je něco podobného možné. Místní domorodci pak knězům vyprávěli, že je křesťanské víře učila jakási „paní v modrém“, která se objevovala za denního světla a v noci mizela. Při pozdějších snahách celou záležitost vysvětlit vznikla teorie, že když byl u domorodců den, panovala na starém evropském kontinentu noc, kdy lidé spí, ale mohou i levitovat. Jedině tak se mohla nepozorovaně Maria přesunout za Indiány…

Neuvěřitelné znalosti jeptišky

Když později otec Benavides dne 1. srpna 1630 přicestoval na dvůr krále Filipa IV., dozvěděl se o mladé františkánce z Agredy, která prožívá nevysvětlitelné stavy - levitaci a bilokaci - tedy schopnost vyskytovat se na dvou místech současně. Mohla být právě ona „paní v modrém“? Benavides sestru Mariu navštívil a ke svému údivu zjistil, že mu dokáže o části Nového světa v Americe, kde působil, mnoho povědět, ačkoli tam nikdy nebyla. Jak překvapený misionář ve svém „Opraveném líčení“ z roku 1634 zaznamenal, znala Maria dokonce domorodá jména míst i lidí. Otec Benavides však zjistil ještě něco pozoruhodnějšího - z Mariina kláštera pocházel dokonce kalich, který Indiáni v Americe používali při mši!

Případů bilokace je více

Bilokace patří také k zázrakům, jichž měl být údajně schopen jeden z nejznámějších italských světců - Antonín Paduánský, který žil 400 let před františkánkou Mariou. Staré texty totiž líčí, jak tento velký křesťanský světec ze středověké Itálie o Velikonocích roku 1226 kázal v kostele svatého Petra v Limoges ve Francii, když tu si vzpomněl, že má sloužit mši v klášteře na druhé straně města. Všem farníkům před očima poklekl a začal se modlit. Mezitím mniši ve vzdáleném klášteře viděli pronést jeho kázání, po němž se jim záhadně ztratil mezi stíny kaple.

Bilokace měl být schopen i další světec - Martin de Porres (1579 - 1639). Římskokatolická církev vydala dokonce roku 1742 dokument, v němž potvrzuje, že se svatý Martin dokázal „neuvěřitelně“ zjevit až v Japonsku a Číně, kde byl viděn v plné práci „tmavý mnich“, jehož popis odpovídá Martinovi.

Katolická tradice učí, že zbožné bytosti se mohou zdvojovat. Bilokace však nepředstavuje jev, který by se omezoval jen na křesťanstvo, ale je vlastní mnoha světovým duchovním směrům. Například jógické učení vypráví o éterickém dvojníkovi, který žije ve hmotném těle a příležitostně se z něj může vzdalovat. To by bylo možné vysvětlení…

Pavel Kovář

Foto: mariadeagreda.info

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2472676
DnesDnes81
VčeraVčera619
Tento týdenTento týden3091
Tento měsícTento měsíc4306

Partnerské weby

apartman banner