Tajemství mozku

Pryč jsou doby, kdy převládal názor, že ženy mají nižší inteligenční kvocient než muži. Ten je u mužů i žen stejný, jeho průměr je 100 až 120. S jistotou lze říci, že i když ženy mají o něco menší hmotnost mozku, pracuje kvalitněji. Ženy používají v

myšlení obě dvě mozkové hemisféry současně. Levou, která kontroluje řeč a pravou, jež ovlivňuje pocity, intuici, dojmy. U mužů převládá používání levé poloviny. To vysvětluje, že ženy jsou v komunikaci přesvědčivější, procítěnější. Důsledkem toho je i fakt, že v dramatických životních situacích jsou citlivější než muži a častěji trpí depresemi. Jestliže chceme najít rozdíl mezi oběma pohlavími, tak v tom, že ženy jinak rozmýšlejí. Nesmíme však zapomínat na to, že myšlení ovlivňují také hormony a výchova.

Domácí práce

Mužská a ženská rovnoprávnost, pokud jde o starost o domácnost, v praxi stále pokulhává. Domácí práce jsou považovány za ryze ženskou záležitost. Až tři čtvrtiny mužů by ocenili, kdyby jejich partnerka byla ženou v domácnosti. Většina domácností je však závislá na příjmu krásnějšího pohlaví a rodinný rozpočet by se jen těžko mohl obejít bez něj. Překvapující jsou v tomto směru výsledky průzkumu jedné společnosti, podle nichž považuje více než sedmdesát procent žen úklid za formu relaxace, bezmála třetina si dává záležet na tom, aby doma neměla žádný prach. Bez zajímavosti není ani údaj o tom, že šestadevadesát procent žen, pro něž se stal úklid obživou, se za něj nestydí a otevřeně o své profesi hovoří.

Umění u plotny

Kuchařské řemeslo se z historického hlediska dědilo po přeslici. Dcery se učily od svých matek, dědily kuchařské knihy a recepty, získávaly cenné rady. Moderní doba zamíchala kartami. I když většinu času u plotny tráví většinou ženy, jsou to právě muži, z nichž se rekrutují špičkoví kuchaři vyhlášených restaurací. Muž mezi kastroly rozhodně není v dnešní době neobvyklým jevem, právě naopak. Muži - kuchaři - jsou hodnoceni jako vynalézavější a nápaditější, v zástěře si počínají s větší fantazií. Nutno však podotknout, že

žena s vařečkou je ale pro muže sexy. Jestliže umí vařit, péct, smažit, má u druhého pohlaví jednoznačně plus.

Vztah k penězům

Rodinnou kasu podle statistických údajů hlídají většinou ženy. V peněžních záležitostech si počínají mnohem zodpovědněji než jejich protějšky. Není bez zajímavosti, že třetina partnerů se hádá kvůli financím. Mluvit o penězích je pro páry stres a více se takových debat obávají ženy. O běžných výdajích rozhoduje šedesát procent žen, polovina se stará o vedení běžných účtů. Zhruba u dvou párů ze sta vydělává jen jeden z partnerů tolik, že platí veškeré rodinné výdaje, druhý se finančně „veze“. Pět procent mužů je přesvědčeno o tom, že finance by měl řídit muž, ale žena si to nemyslí ani jedna.

(mav)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455102
DnesDnes340
VčeraVčera796
Tento týdenTento týden3009
Tento měsícTento měsíc6048

Partnerské weby

apartman banner